Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
přinášíme Vám první číslo časopisu Informace v roce 2021, který se bohužel stále ještě nese ve znamení omezené činnosti (nejen) knihoven. Jarní vydání otevírá článek Mariny Krahulcové, která se ohlíží za vědecko-popularizačními aktivitami KNAV v minulém roce. Některé tradiční akce se zrušily, další se přesunuly do online prostoru, jiné na sebe vzaly zcela novou a nečekanou podobu a mohou snad být inspirací i pro ostatní. Vendula Vráblíková a Helena Žáčková z Knihovědného oddělení se věnují tématu digitalizace rukopisů a starých tisků – od představení tematických sbírek v Digitální knihovně až po specifika metadatového popisu. Ivana Laiblová Kadlecová se zabývá hodnocením odborné činnosti KNAV jako výzkumně-infrastrukturního pracoviště AV ČR za období 2015–2019, se zvláštním zaměřením na data získaná z anonymních dotazníků od ústavů AV ČR. V článku přináší odpovědi na obecné otázky, které se v dotaznících objevovaly nejčastěji. Hodnocení AV ČR je rovněž tématem následujícího článku od Davida Jiřího Šlosara, tentokrát však z pohledu scientometrie. Dozvíme se v něm o průběhu hodnocení a překážkách, které bylo nutné při práci s tak velkým množstvím dat překonat.
Iva Burešová, Tereza Melichová a Jakub Skoček z Oddělení elektronických informačních zdrojů přinášejí přehledné zpracování EIZ přístupných v KNAV v roce 2021. Přiložená tabulka obsahuje informace o časovém období, na které jsou jednotlivé zdroje předpláceny, a o jejich dostupnosti v ústavech AV ČR.
Nedávná změna času ze zimního na letní a její avizované zrušení je jedním z hlavních témat rozhovoru, který vedla Ivana Laiblová Kadlecová s prof. Helenou Illnerovou, bývalou předsedkyní AV ČR a přední odbornicí na chronobiologii, zabývající se periodickými procesy v živých organismech.
Závěrečné kalendárium se týká tématu neméně aktuálního, očkování – respektive jeho historie. Veronika Vitouchová se v něm zaměřuje zejména na osobu lékaře Edwarda Jennera, který je známý zavedením první vakcíny proti pravým neštovicím. Kromě informací z historie medicíny se v článku také mimo jiné dozvíte o původu slova „vakcinace“.
Zajímá-li Vás téma očkování, epidemiologie a příbuzných oborů více, doporučujeme Vaší pozornosti knižní tipy, jejichž výběr připravila Kateřina Weissová.
Přejeme Vám příjemné čtení a slunečné dny.