Zpřístupnění plných textů digitalizovaných knih a periodik prostřednictvím Národní digitální knihovny (recenzovaný článek)

Zpřístupnění plných textů digitalizovaných knih a periodik prostřednictvím Národní digitální knihovny (recenzovaný článek)

 

České knihovny od poloviny 90. let minulého století digitalizují své knihovní fondy. V současné době je digitalizováno z české vydavatelské produkce více než 300 000 knih, 57 000 svazků periodik, a také 160 000 rukopisů a starých tisků. Digitalizace je využívána jako jeden z hlavních nástrojů dlouhodobé ochrany tištěných i psaných dokumentů, protože papír jako organická hmota pomalu stárne a spěje ke svému rozpadu. Digitální dokumenty mají ale mnoho dalších vlastností, pro které je rádi využíváme. Umí snadno překonávat prostor a čas – jsou snadno šiřitelné, mohou být dostupné 24 hodin denně. Současné technologie také umožňují prohledávání plných textů digitalizovaných dokumentů tak, jak to běžně děláme v internetovém prostředí. Všechny tyto vlastnosti a nástroje činí z digitálních knihoven nový a mimořádně bohatý zdroj pro zkoumání lidského poznání. Digitalizace minulé vydavatelské produkce vrací do současnosti dávno zapomenuté texty a otvírá zcela nové vazby mezi poznatky, které dosavadní knihovní katalogy neumožňovaly.

Digitalizace má ale jeden podstatný limit – autorská práva. Pokud digitalizujeme dokument, u kterého neuplynulo 70 let od smrti jeho autora, musíme mít pro jeho zveřejnění na internetu vždy souhlas autora nebo držitele práv. To je pro knihovny mimořádně složitá podmínka. V současné době je na volném internetu přístupno přibližně 14 až 16 % z toho, co bylo digitalizováno. Vše ostatní je chráněno autorským právem. Uživateli potom nezbývá než cestovat do knihovny, která dokument digitalizovala, a v jejích prostorách studovat digitální kopii.

Novelizace autorského zákona č. 121/2000 Sb. v roce 2017 přinesla nové možnosti licencování služeb knihoven ze strany kolektivních správců. Tato úprava rozšířila oblasti, v nichž je možno nově vykonávat tzv. rozšířenou kolektivní správu usnadňující licencování některých způsobů užití děl knihovnami působícími podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. Po schválení novely bylo zahájeno vyjednávání o budoucí smlouvě a zejména o licenčních poplatcích za užití digitalizovaných dokumentů. V závěru roku 2019 dalo Ministerstvo kultury souhlas k uzavření licenčních smluv mezi Národní knihovnou a kolektivními správci DILIA a OOA-S[1]. Smlouva umožňuje zpřístupnění digitalizovaných knih, časopisů a dalších dokumentů vydaných na území ČR do roku 1989 a následně i vydaných do roku 2007. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora), a které nejsou dostupné na trhu. Smlouva je uzavřena na období pěti let do roku 2023.

Díla nedostupná na trhu

„Díla nedostupná na trhu“ (zkráceně DNNT) jsou vymezena autorským zákonem (§ 97f autorského zákona) jako:

  • díla slovesná, včetně děl do nich vložených nebo začleněných nebo tvořících jejich nedílnou součást (tedy ilustrací apod.),
  • pro která byl autorem (nositelem práv), knihovnou nebo kolektivním správcem podán návrh na zařazení do seznamu děl nedostupných na trhu uveřejněného na webu Národní knihovny, a
  • jejichž užití není zjevně předmětem prodejních nebo licenčních podmínek, které vylučují možnost označit je za nedostupná na trhu (například možnost zakoupení e-knihy), a
  • která nebylo možno v druhově shodném nebo obdobném vyjádření ve lhůtě 6 měsíců od podání návrhu, při vynaložení přiměřeného úsilí a za obvyklých podmínek, opatřit za úplatu v běžné obchodní síti, a
  • která byla na tomto základě Národní knihovnou zařazena do seznamu děl nedostupných na trhu,
  • přičemž autor (nositel práv) nevyzval Národní knihovnu k vyřazení svého díla, ať z návrhů nebo ze seznamu děl nedostupných na trhu.

Jednou ze základních podmínek pro zpřístupnění digitalizovaných knih, periodik a dalších dokumentů je, že jsou zařazeny do Seznamu děl nedostupných na trhu (dále Seznam DNNT), který je zpřístupněn veřejnosti a umožňuje držitelům práv, aby rozhodli o zpřístupnění nebo o zákazu přístupu ke svým dílům. Seznam provozuje Národní knihovna.

Zpřístupnění prostřednictvím Národní digitální knihovny

Zpřístupnění digitalizovaných dokumentů zajišťuje systém Národní digitální knihovny pro díla nedostupná na trhu (dále také NDK-DNNT), který nabízí dvě základní služby:

  1. Možnost čtení plného textu dokumentu pro individuální uživatele prostřednictvím vzdáleného přístupu: Je zakázáno zhotovení digitální i tiskové kopie. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za spáchání autorskoprávního deliktu porušením autorského zákona. Podmínkou služby je registrace uživatele v knihovně, která má uzavřenou smlouvu o poskytování služeb NDK s Národní knihovnou.
  2. Možnost čtení plného textu dokumentu na terminálu v prostorách knihovny: Knihovna musí zabránit zhotovení digitální i tiskové kopie. Porušení tohoto zákazu je důvodem k přerušení služby a případně sankcím za porušení autorského zákona. Podmínkou služby je uzavření smlouvy o poskytování služeb NDK s Národní knihovnou.

Služby jsou poskytovány prostřednictvím knihoven evidovaných podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. a jsou určeny uživatelům a návštěvníkům těchto knihoven. Potenciálně se jedná o cca 6 000 knihoven a cca 1,5 mil. uživatelů. Hlavní licenční smlouva předpokládá, že s každou knihovnou bude uzavřena zvláštní smlouva o poskytování služeb a její uživatelé se musí zavázat k dodržování stanovených pravidel. Jedná se o bezúplatnou službu pro čtenáře systému knihoven. Odměna nositelům práv je řešena licenčním poplatkem hrazeným paušální roční platbou ze státního rozpočtu prostřednictvím Národní knihovny. V roce 2020 činí licenční odměna částku 26,15 mil. Kč.

V první fázi jsou zpřístupňovány digitální dokumenty, které spravuje Národní knihovna, ale v budoucnu se předpokládá vybudování společného rozhraní, které umožní, aby byly zpřístupněny obsahy digitálních knihoven krajských knihoven, Knihovny AV ČR, vysokoškolských knihoven a dalších institucí. Na řešení tohoto rozhraní se intenzivně pracuje. Zpřístupnění obsahu všech digitálních knihoven výrazně rozšíří nabídku pro veřejnost a zvýší efektivitu celého systému.

Zpřístupnění digitalizovaných dokumentů v době pandemie a v současnosti

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v březnu 2020 byly uzavřeny všechny knihovny pro veřejnost. Tato situace vyvolala silný tlak veřejnosti na využívání různých druhů digitálních služeb. Národní knihovna vyjednala s kolektivními správci autorských práv DILIA a OOA-S zvláštní dohodu o zpřístupnění všech digitalizovaných dokumentů obsažených v Národní digitální knihovně, a to včetně nejnovějších děl chráněných autorským zákonem. Přístup byl umožněn od 17. 3. 2020 do konce nouzového stavu, tj. do 18. 5. 2020. V tomto období byly zpřístupněny i digitální knihovny Moravské zemské knihovny, Knihovny Akademie věd ČR a vybraných krajských knihoven. Přístup byl umožněn pouze pro potřeby pedagogů, vědeckých pracovníků a institucí na úrovni vysokých škol a pro jejich studenty.

Uzavření dočasné dohody bylo také výrazným impulzem pro urychlení vývoje technického řešení[2] řízeného a zajištěného především aktivitou NK ČR a Moravské zemské knihovny v Brně, které zajistilo identifikaci uživatelů využívající NDK prostřednictvím identit systému eduID. Všechny knihovny využívající NDK v době nouzového stavu byly od 19. 5. 2020 převedeny do systému Národní digitální knihovny pro DNNT tak, aby byla zajištěna nepřerušená kontinuita služeb. Současně byla stanovena podmínka, že tyto knihovny uzavřou s Národní knihovnou smlouvu o podmínkách poskytování služeb NDK-DNNT. Uzavírání smluv probíhá postupně. V současné době je do systému zaregistrováno 103 institucí, zejména vysokých škol, vědeckých ústavů, dále krajské knihovny a několik městských knihoven. Je umožněn přístup k dokumentům vydaným do roku 1989 a od ledna 2021 bude v souladu s licenční smlouvou rozšířen přístup k dokumentům vydaným do roku 2007. Z hlediska typu připojení je v první fázi preferováno připojení individuálních uživatelů prostřednictvím vzdáleného přístupu.

Využití Národní digitální knihovny v době od 1. 1. 2020 do 22. 5. 2020

Níže uvedená charakteristika a grafy ukazují, že využití Národní digitální knihovny v období nouzového stavu bylo více než 16krát intenzivnější než v běžném období. Statistické údaje prokazují nejen vysoký zájem o zpřístupnění digitalizovaných dokumentů, ale také do budoucna dokládají vysokou efektivitu finančních prostředků věnovaných na digitalizaci i na úhradu licenčních poplatků.

  1. Běžné využití Národní digitální knihovny
    Využití Národní digitální knihovny v období od 1. 1. 2020 do 16. 3. 2020, tj. v období, kdy si uživatelé Národní knihovny mohli zobrazovat plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné, tj. uplynulo 70 let od smrti autora. V tomto období bylo zobrazeno 479 081 stran. Denně bylo v průměru zobrazeno 6 304 stran.
  2. Využití Národní digitální knihovny v období nouzového stavu
    Využití Národní digitální knihovny období od 17. 3. 2020 do 22. 5. 2020, tj. v období, kdy si uživatelé Národní knihovny mohli zobrazovat plné texty všech digitalizovaných dokumentů, tj. z hlediska autorského práva volné i autorsky chráněné. V tomto období bylo zobrazeno 6 918 412 stran. Denně bylo v průměru zobrazeno 103 260 stran. Systém v tomto období využilo 142 104 uživatelů. Doba jedné relace činila v průměru 15 minut.

Z dílčí analýzy využití digitální knihovny Moravské zemské knihovny jsou k dispozici údaje o využití jednotlivých typů dokumentů. Původní odhady naznačovaly, že největší zájem bude o starší periodika, ale skutečný provoz prokázal, že největší zájem je o čtení monografií, které dosáhly 88 % všech užití.

typ dokumentu Počet zobrazení %
monografie 120 162 88 %
periodika 15 863 12 %
grafiky 341 0 %
rukopisy 18 0 %
mapy 490 0 %
136 874 100 %

Výše uvedené údaje uvádí hodnoty využití digitálních dokumentů pouze z Národní knihovny DNNT. Skutečné využití bylo ještě vyšší, pokud do analýz zahrneme digitální knihovny ostatních knihoven. Současně je nutné zdůraznit, že přístup k plným textům byl umožněn pouze studentům a pedagogům vysokých škol a pracovníkům vědeckých institucí.

Možnosti přístupu uživatelů knihoven a SVI ústavů AV ČR k Národní digitální knihovně

Knihovna, která má zájem svým uživatelům a návštěvníkům zpřístupnit službu vzdáleného přístupu, musí mít uzavřenou smlouvu o poskytování služeb NDK s Národní knihovnou a splnit několik podmínek:

  • Projevit o službu zájem, tj. správně a úplně vyplnit vstupní formulář.
  • Uzavřít smlouvu s Národní knihovnou o zpřístupnění služby.
  • Seznámit své registrované uživatele s pravidly poskytované služby vzdáleného přístupu (služba NDK-DNNT může být poskytována registrovaným uživatelům).
  • Vést řádně evidenci svých ověřených uživatelů a zajišťovat její průběžnou aktualizaci.
  • Poskytnout Národní knihovně přístup k identifikačním číslům uživatelů, respektive identity používané v rámci České akademické federaci identit eduID.cz.
  • Získat od uživatelů souhlas k tomu, aby v případě, že ze strany uživatelů dojde k porušování autorských práv, mohla knihovna poskytnout osobní údaje uživatelů kolektivním správcům k dalšímu šetření.
  • Poskytnout součinnost v případě porušení pravidel ze strany uživatele, tj. poskytnout příslušnému kolektivnímu správci nebo Policii ČR relevantní osobní údaje o uživateli.

Služba vzdáleného přístupu k NDK-DNNT umožňuje registrovaným uživatelům pouze čtení plného textu dokumentu. Současně je zakázáno zhotovení jakékoliv digitální i tiskové kopie. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za spáchání autorskoprávního deliktu porušením autorského zákona. Podmínkou služby je registrace uživatele v knihovně. Uživatel se ke službě může připojit ze svého zařízení (počítač, notebook, tablet apod.) a po registraci službu využívat. Služba je knihovnám i uživatelům poskytována bezplatně. Cílem je, aby uživatelé mohli přistupovat pod svým skutečným účtem vzdáleným přístupem odkudkoliv.

Podrobný postup pro zapojení knihovny je k dispozici na stránce https://dnnt.nkp.cz/knihovny.html#Jak Se Zapojit

  1. Knihovna si na této stránce vybere registrační formulář[3] a po jeho vyplnění ho odešle na adresu dnnt-registrace@nkp.cz.
  2. Národní knihovna ČR vyhodnotí údaje uvedené v zaslaném formuláři, případně si vyžádá doplnění a formulář akceptuje.
  3. Národní knihovna ČR následně pošle knihovně připravenou smlouvu podepsanou za NK. Vyplněný formulář bude součástí smlouvy.
  4. Knihovna podepíše smlouvu a její přílohu a odešle vše zpět Národní knihovně.
  5. Následně proběhne předání technických informací nutných k spuštění služby a otestování ze strany zapojené knihovny.
  6. Pokud v průběhu provozu dojde ke změně takto poskytnutých údajů, knihovna bez zbytečného odkladu oznámí změnu Národní knihovně ČR prostřednictvím osoby označené jako Administrativní kontakt na adresu dnnt-registrace@nkp.cz.

Podrobné informace o systému NDK-DNNT jsou k dispozici na: https://dnnt.nkp.cz/

K datu 10. 10. 2020 využilo možnost zapojení do NDK-DNNT 14 knihoven ústavů Akademie věd:

Ústav teoretické a aplikované mechaniky Praha
Ústav informatiky AV ČR Praha
Ústav teorie inf. a autom. AV ČR Praha
Sociologický ústav AV ČR Praha
Ústav anorganické chemie AV ČR Řež
Filosofický ústav AV ČR Praha
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR Praha
Ústav dějin umění AV ČR Praha
Ústav fyziky plazmatu AV ČR Praha
Ústav geoniky AV ČR Ostrava
Geologický ústav AV ČR Praha
Ústav dějin umění AV ČR Praha
Psychologický ústav AV ČR Brno
Slovanský ústav AV ČR Praha

 

 

(recenzovaný článek)


 

[1]

Smlouva s Dilia – http://www.dilia.cz/kolektivni-sprava

Smlouva s OOA-S – http://www.ooas.cz/

[2]

V roce 2017 Knihovna AV ČR ve spolupráci s NK ČR a Moravskou zemskou knihovnou získala dotaci z programu NAKI na realizaci projektu „RightLib – elektronické zpřístupnění chráněných publikací“ (DG18P02OVV002) na období let 2018 až 2022 ve výši 24,215 mil. Kč. Cílem projektu je další vývoj systému Kramerius, tj. vytvoření prostředí pro zajištění přístupu k publikacím v digitální podobě, které jsou chráněny autorskými a nakladatelskými právy, prostřednictvím knihoven. Projekt zajistí technické prostředí pro implementaci nových možností zpřístupnění, které umožňuje novela autorského zákona č. 121/2000 Sb. z roku 2017 a další úpravy legislativy. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/projekt/rightlib-elektronicke-zpristupneni-chranenych-publikaci/

[3]

Pokud pro identifikaci uživatelů nepoužíváte identity eduID, zvolte formulář s označením „Online přístupy NDK via identity NDK (zřízeno a provozováno NK pro partnerské instituce bez IdP zdarma)“. Formulář je k dispozici na adrese: https://dnnt.nkp.cz/downloads/DNNT_priloha_1a.xlsx