Historie kosmického střediska na ostrově Wallops se začala psát už v sedmnáctém století, kdy sem zavítal prospektor John Wallop. Nemohl tehdy tušit, že nevelký ostrov (dlouhý 9,5 kilometrů a široký pouhých 800 metrů), který po sobě pojmenoval, se stane jednou z bran lidstva ke hvězdám. V roce 1945 zde vzniká Výzkumná stanice bezpilotních prostředků, kterou spravuje agentura NACA. Čtvrtého července 1945 zde byl startem rakety Tiamat zahájen pravidelný provoz.
Podobně jako pro všechna kosmická střediska ve Spojených státech, je pro kosmodrom Wallops významné datum prvního října 1958. Tehdy byl oficiálně založen Národní úřad pro letectví a vesmír NASA, pod jehož správu základna připadla. Šestnáctého února 1961 odtud vzlétla první kosmická raketa Scout s šest a půl kilogramu těžkou družicí Baby-Echo alias Explorer-9.
Dodnes odtud bylo vypuštěno něco přes dvě desítky raket typové řady Scout - toto číslo se už nerozšíří, protože v květnu 1993 byla z kaliforské základny Vandenberg AFB vypuštěna poslední raketa tohoto typu (v pořadí již 118.). Přestože je na Wallopsu sedm vypouštěcích stanovišť, jedná se většinou o rampy určené ke startům sondážních raket - těch odtud ročně vzlétá kolem tří set. Nad "kosmickou" budoucností základny se tedy vznáší velký otazník. I když se objevily návrhy využít zdejší základny p ro starty některých menších vesmírných raket.
Tomáš Přibyl