We cordially invite you to the 4th annual Science Festival Week of the Czech Academy of Sciences and to the program prepared for you by the Library of the Czech Academy of Sciences.
Photo: Jan Tiche
Visitors at the PVA EXPO PRAGUE exhibition center in Letňany can look forward to a rich program and a record number of exhibits featuring original activities and competitions
We offer you access to renowned databases such as Science, EBSCO, or Web of Science. Register to unlock articles for your studies, teaching, or scientific research.
We provide support in the field of Open Science, focusing on areas such as open access to research outputs (Open Access) and open access to research data (Open/FAIR data).
The Library of the CAS coordinates the data collection, provides modifications, development and support of the ASEP system. The basis of the ASEP system is a database containing bibliographic records of scientific outputs, full texts of publication outputs and data records.
The Digital Library of the Czech Academy of Sciences contains digitized periodicals and monographs produced by the institutes of the Czech Academy of Sciences and their predecessors. These documents are primarily the result of digitization at our Digitization Center.
We bring you a selection of new books.
You can find them in the study room, where you can see and borrow them.
All new acquisitions can also be found in the catalogue.
Příchod sociálních sítí s sebou přinášel optimistickou vidinu možné občanské participace na politickém procesu prostřednictvím virtuálních občanských fór. Iluze informované a argumentačně vyspělé politické diskuse však vzala v průběhu let za své. Informační smog, anonymizace, ztráta odpovědnosti, nesmiřitelné požadavky a jitření emocí se nakonec staly pro sociální sítě mnohem charakterističtějšími, a to vše na úkor tradičních demokratických hodnot, jako jsou dialog, diskuse či kompromis.
…CHARVÁTOVÁ, Denisa. Jménem lidu: instantní populismus po česku. Praha: Togga, 2024. ISBN 978-80-7476-367-0.
Michio Kaku
Space
2024
The age of microchips is coming to an end.
As transistors shrink to nearly the size of an atom, the phenomenal growth in computing power will inevitably collapse.
But this change heralds the birth of a revolutionary new type of quantum computer.
These promise an unprecedented increase in computing power, enabling advances that could revolutionise every aspect of our daily lives.
While the media has so far focused primarily on their staggering potential to break all known methods of encryption, beyond their interest there is a race to harness the incredible power of quantum tools to revolutionise industry.
KAKU, Michio. Quantum revolution: how quantum computers will change the world.
First Czech language edition.
Translated by Jan PETŘÍČEK. Centre.
Prague: Prostor, 2024.
ISBN 978-80-7260-592-7.
Jaroslav Petr
Argo - Dokořán
2024
Jaroslav Petr
Argo - Dokořán
2024
Dragonflies fly across the ocean from India to Mozambique, even though their bodies only have enough energy for a four-hour flight.
The dragonflies spend nearly four hours diving to depths of three kilometres.
But from what we know about their bodies, they should be in danger of drowning after just one hour of diving.
The boa snake climbs smooth poles by tying a knot in them.
Crusader spiders use their webs as slingshots to launch themselves at their prey.
Tiny mites use hummingbirds as a living taxi to transport themselves to the flowers of selected plant species.
In this free sequel to the bestseller The Ten Senses, which was awarded the prestigious Magnesia Literary Prize for science literature, biologist and science popularizer Jaroslav Petr shows us the most diverse ways of animal movement and the extreme feats of which the creatures are capable.
The possibilities of moving from one place to another, which animals have developed, are among the most amazing things that happen in nature, and many of them are still shrouded in mystery.
PETR, Jaroslav. Ten movements: animals on land, in water and in the air.
Zip.
Prague: Argo, 2024.
ISBN 978-80-7675-133-0.
Po strašlivém útoku ze 7. října 2023, při kterém bylo šokujícím způsobem zmasakrováno, znásilněno a zmrzačeno na 1 140 lidí, spustil Izrael odvetný útok na Gazu. Ten si doposud podle odhadů vyžádal desítky tisíc mrtvých. Oba tyto holokausty – v původním náboženském smyslu masové oběti – ztělesňují dlouholeté prokletí Svaté země. Jsou obrazem spirály násilí a zaslepenosti, jejichž kořeny sahají hluboko do historie obou znesvářených národů. Francouzský akademik Gilles Kepel ukazuje, jak protagonisté této tragédie ve svém vystupování i konkrétních činech proplétají mystiku a politiku.
…KEPEL, Gilles. Holokausty: Izrael, Gaza a válka proti Západu. Přeložila Barbora ŠŮCHOVÁ, přeložil František KALENDA. Praha: Bourdon, 2024. ISBN 978-80-7611-195-0.
Anil Ananthaswamy
2024
Přímo před našima očima probíhá revoluce umělé inteligence založené na strojovém učení a nezdá se, že by zpomalovala. Tato technologie je založená na poměrně jednoduchých matematických principech, některé z nich sahají hluboko do minulosti jako například lineární algebra a kalkulus, s kterými přišla matematika v 17. a 18. století. K překotnému rozvoji umělé inteligence, jehož jsme svědky, však byl zapotřebí ještě pokrok ve výpočetní technice a počítačové čipy, které byly v 90. letech 20. století vyvinuty pro počítačové hry. Anil Ananthaswamy v této knize velice zasvěceným způsobem vysvětluje základní matematiku za strojovým učením a vede zajímavé paralely mezi umělou a přirozenou inteligencí. Je možné, že obě stojí na stejných matematických základech?
…ANANTHASWAMY, Anil. Proč se stroje učí: elegantní matematika, na které je založena AI. Přeložil Ivo MAGERA. Spektrum. Praha: Vyšehrad, 2024. ISBN 978-80-267-3052-1.
Proč finanční bubliny propukají tak rychle? Proč se některá videa na internetu stávají „virálními“ a některé dezinformační kampaně jsou tak efektivní? Proč je tak náročné vyrovnat se s šířením nových onemocnění, jako je SARS nebo covid-19? A přenášejí se některé formy chování, jako je kouření, násilí či jednání vedoucí k obezitě, podobným způsobem jako nakažlivé choroby? Rozsáhlé epidemie – virů, módních vln či idejí – se dnes šíří rychleji než kdy dřív. Jakými pravidly se řídí a co nám říkají o naší společnosti? Britský epidemiolog a matematik Adam Kucharski zkoumá široké spektrum nákaz – od nemocí, finančních krizí, násilí, manipulací na internetu či počítačových virů přes populární myšlenky a politické postoje až po lidové pohádky – a přesvědčivě dokládá, že pochopit fenomén nákazy je klíčem k porozumění modernímu světu.
…KUCHARSKI, Adam. Pravidla nákazy: jak se šíří – a proč končí. Přeložil Petr HOLČÁK. Zip. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4525-0.
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu