We cordially invite you to the 4th annual Science Festival Week of the Czech Academy of Sciences and to the program prepared for you by the Library of the Czech Academy of Sciences.
Photo: Jan Tiche
Visitors at the PVA EXPO PRAGUE exhibition center in Letňany can look forward to a rich program and a record number of exhibits featuring original activities and competitions
We offer you access to renowned databases such as Science, EBSCO, or Web of Science. Register to unlock articles for your studies, teaching, or scientific research.
We provide support in the field of Open Science, focusing on areas such as open access to research outputs (Open Access) and open access to research data (Open/FAIR data).
The Library of the CAS coordinates the data collection, provides modifications, development and support of the ASEP system. The basis of the ASEP system is a database containing bibliographic records of scientific outputs, full texts of publication outputs and data records.
The Digital Library of the Czech Academy of Sciences contains digitized periodicals and monographs produced by the institutes of the Czech Academy of Sciences and their predecessors. These documents are primarily the result of digitization at our Digitization Center.
We bring you a selection of new books.
You can find them in the study room, where you can see and borrow them.
All new acquisitions can also be found in the catalogue.
Donald Trump, Vladimir Putin, Viktor Orbán, Recep Tayyip Erdogan, Benjamin Netanjahu, filipínský Rodrigo Duterte, venezuelský Nicolás Maduro, ale i komunistická Čína či Módího Indie. Záběr nové knihy knize Pomsta mocných Moisése Naima je skutečně globální. Věnuje se zde trendům, podmínkám a technologiím, které přispívají ke koncentraci moci. Zaměřuje se přitom zejména na „3P“ – populismus, polarizaci a postpravdy. Ty jsou tu sice odjakživa, ale dnešní autokraté je kombinují a novými, leckdy děsivými způsoby tak podkopávají demokracii.
…NAÍM, Moisés. Pomsta mocných: jak autokraté v 21. století přetvářejí politiku. Přeložil Martin ŽEMLA. Moderní dějiny. V Praze: Vyšehrad, 2025. ISBN 978-80-267-3132-0.
Publikace reflektuje současný stav lékařské etiky, a to zejména v oboru plastické chirurgie. Autor na základě letitých zkušeností z medicínské praxe poukazuje na to, že pravá podstata medicíny a lékařské etiky bere v dnešním materialistickém světě za své. Typickým jevem, který lékařskou etiku v současnosti provází, je nesmyslné navyšování cen za operace vrozených či získaných kosmetických vad a nezohlednění sociálních podmínek pacientů.
…MĚŠŤÁK, Jan. Lékařská etika dříve a dnes. Praha: Grada, 2024. ISBN 978-80-271-5346-6.
Zaneprázdněnost a stres vnímáme jako synonyma produktivního úsilí, což vede k sáhodlouhým to-do listům, neustálému multitaskingu a roztěkané mysli. A pokud i přesto nemáme vše hotovo, musíme ještě zrychlit. Cal Newport ukazuje, že opak je pravdou: klíčem k vynikajícím výsledkům je dělat věcí méně.
…NEWPORT, Cal. Pomalá produktivita: zapomenutá cesta ke skvělým výsledkům bez vyhoření. Přeložil Filip DRLÍK. Žádná velká věda. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2024. ISBN 978-80-7555-245-7.
Jediná oficiální autobiografie papeže Františka. Papež František se ohlíží za svým pozoruhodným životem, přibližuje své dětství i dospívání a události, které ho přivedly k volbě životního poslání. S odvahou a upřímností se věnuje i zásadním tématům současnosti. Knihu doplňují vzácné fotografie, včetně soukromých a nepublikovaných materiálů.
…FRANTIŠEK. Naděje: autobiografie. Přeložil Marta BÁROVÁ. Praha: Euromedia Group, 2025. ISBN 978-80-284-0462-8.
V chronologicky řazených kapitolách od slovanských počátků, husitských válek a pobělohorské katastrofy až po dramatickou obrodu národa a státu, který byl ohrožen nacistickým plánem konečného řešení česko-německé otázky, klade autor důraz na takové řešení národnostních, náboženských a politických sporů, které by otevíralo cestu k tolerantnímu řešení extrémních postojů. Ostří autorovy polemiky se zaměřuje především proti politikům, historikům a publicistům, pokoušejícím se pozměnit a zfalšovat vznik a výsledek druhé světové války.
…GRYGAR, Mojmír. Proměny české otázky: eseje, úvahy, vzpomínky. [Praha]: Stoa, 2024. ISBN 978-80-909108-2-9.
Paměť si spojujeme spíše s něčím, co je třeba cvičit, a děsíme se onemocnění, která nás připravují o schopnost si něco zapamatovat. Autor, který je předním americkým odborníkem v oblasti výzkumu Alzheimerovy choroby, si však klade opačnou otázku: Je zapomínání užitečné? A za pomoci řady zajímavých příkladů a kazuistik dochází k závěru, že ano.
…SMALL, Scott A. Proč je někdy lepší zapomínat. Přeložil Hana ANTONÍNOVÁ. Praha: Portál, 2024. ISBN 978-80-262-2198-2.
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu