Zavřeno. Otevírá se v Úterý v 09:00

Zpravodaj

INFORMACE
zpravodaj Knihovny AV ČR

Číslo 1–2/2024

INFORMACE

Milé čtenářky, milí čtenáři,

náš zpravodaj dostal nový vzhled a doufáme, že se vám bude líbit. Připravili jsme si pro vás opět několik článků, kde se můžete dozvědět více o našich aktivitách, službách a dalších zajímavostech.

V příspěvku od Vojtěcha Šíchy se dočtete o unikátní online databázi e-ilustrace, která zpřístupňuje 6 000 digitalizovaných ilustrací z raného novověku. Následující článek od Pavlíny Kellarové přináší rozhovor s PhDr. Ivanou Laiblovou Kadlecovou, dlouholetou ředitelkou Knihovny AV ČR, která se s námi podělila o své vzpomínky na fungování knihovny.

Článek z oddělení PR informuje o popularizaci Knihovny AV ČR v roce 2023, včetně účasti na Veletrhu vědy, propagaci animovaného seriálu a projektu na podporu digitalizace knih. Filip Kersch pak popisuje závěr projektu EODOPEN, který je zaměřený na digitalizaci dokumentů z 20. a 21. století. Nina Wanča představuje nástroj INDIHU Exhibition pro tvorbu virtuálních výstav, který byl vyvinutý v rámci projektu NAKI. Článek od Ivy Burešové, Terezy Melichové a Jakuba Skočka přináší přehled elektronických informačních zdrojů v Knihovně AV ČR v roce 2024.

Petra Bártková informuje o členství AV ČR v Národním konsorciu ORCID a jeho přínosech pro autory a Jan Sůsa představuje beletristický Fond klasiků, který byl uveden do studovny v roce 2022.

Veronika Vitouchová přibližuje život a dílo významného českého podnikatele Vojtěcha Náprstka a na závěr Kateřina Weissová nabízí knižní tipy, které se zabývají osobou a životem tohoto významného mecenáše.

Přejeme vám příjemně strávený čas při čtení.

Za redakci, s přáním krásných dnů,
Kateřina Doležalová

Knihovna AV ČR rozšířila své služby o beletristický Fond klasiků, který byl uveden do studovny v červnu 2022. Tento fond, zahrnující 1040 svazků klasické literatury od antiky po 20. století, byl vytvořen v reakci na zvýšený zájem o beletrii během pandemie COVID-19.

Odborníkům zabývajícím se studiem knižní kultury není třeba časopis Knihy a dějiny podrobně představovat: třicet dosud vydaných ročníků je ostatně dostatečným důkazem zájmu o něj. Přesto stojí za to upozornit na tento časopis i širší odbornou veřejnost z řad knihovníků a informačních pracovníků.

Na pracovištích Akademie věd České republiky (AV ČR) vznikají publikační a aplikační výsledky vědecké činnosti a záznamy o těchto výsledcích jsou již od roku 1994 evidovány v bibliografické databázi ASEP (Automatizovaný Systém Evidence Publikací). V roce 1993 byla Knihovna AV ČR pověřena Akademickou radou AV ČR zajistit uložení bibliografických záznamů o vědeckých výstupech, které vznikají v rámci AV ČR.

S myšlenkou umělé inteligenci si lidstvo pohrávalo už dávno předtím, než se z myšlenky stala realita. Připomeňme si v této souvislosti známou pověst o Golemovi, hliněné soše, která ožije a může vykonávat různé lidské činnosti, nebo přeskočme několik století do roku 1921, kdy Karel Čapek napsal divadelní hru R. U. R., kde bylo poprvé použito slovo robot. Do novodobé historie umělé inteligence se zapsali dva význační vědci, kteří svými výzkumy významně přispěli k dalšímu vývoji umělé inteligence.

Projekt EODOPEN zajistil digitalizaci dokumentů z 20. a 21. století za účasti 15 evropských organizací a zpřístupnil je na jednom místě. Nejenže poskytl uživatelům knihoven přístup k cenným, dosud skrytým, nedostupným dokumentům a znalostem, ale také úspěšně řešil otázky autorských práv a zpřístupnění pro uživatele se speciálními potřebami.

Knihovna AV ČR v roce 2023 prezentovala zejména svůj animovaný seriál “Knihovědní detektivové” a projekt na podporu digitalizace knih EODOPEN. Zúčastnila se populárně-naučných akcí jako Veletrh vědy nebo Týden AV ČR a rovněž pokračovala v pořádání literární soutěže Ilustory.

Unikátní online databáze e-ilustrace zpřístupňuje 6 000 digitalizovaných ilustrací z raného novověku. Databáze umožňuje prohledávat ilustrace na základě textu i obrazu a nabízí pokročilé funkce pro badatele i širokou veřejnost.

Projekt NAKI, zahájený v roce 2016 Národní knihovnou ČR a Knihovnou Akademie věd ČR, vyústil ve vývoj inovativního nástroje INDIHU Exhibition pro tvorbu virtuálních výstav. Tento nástroj usnadňuje vědeckým a kulturním institucím přístup k digitalizovaným zdrojům a prezentaci jejich výstupů veřejnosti.

Bývalá ředitelka Knihovny AV ČR, PhDr. Ivana Laiblová Kadlecová, v rozhovoru přibližuje čtrnáctileté působení ve funkci. Zmiňuje své začátky v roce 1992, popisuje rekonstrukci studovny, ale také vzpomíná na některé osobnosti.

Autorské perzistentní identifikátory jsou klíčové pro jednoznačnou identifikaci autorů. Pokud autoři uvádějí tyto identifikátory ve svých publikacích, usnadňuje to spojení mezi nimi a jejich pracemi, datovými soubory, citacemi, projekty a dalšími vědeckými aktivitami napříč různými databázemi. Jedním z nejrozšířenějších a nejkomplexnějších autorských identifikátorů je ORCID.

Článek přináší přehled předplácených elektronických informačních zdrojů v Knihovně AV ČR v roce 2024, které jsou dostupné buď pro všechny ústavy AV ČR, anebo pouze v KNAV. Součástí článku je tabulka, která přehledně shrnuje, které konkrétní zdroje, pro koho a na jaké období jsou předpláceny.

Vojtěch Náprstek, český podnikatel a mecenáš, se narodil 17. dubna 1826 v Praze. Po revolučním roce 1848 emigroval do USA, kde se mu podařilo vybudovat úspěšnou kariéru. Po návratu do Prahy založil České průmyslové muzeum, Americký klub dam a stal se významnou osobností českého národního života.

Připojte se k nám na cestě časem a objevte fascinující svět Vojtěcha Náprstka. Tento článek představuje výběr zajímavých děl, které se zabývají osobou a životem tohoto významného českého mecenáše a podnikatele.

Redakční rada

PhDr. Ivana Laiblová Kadlecová, Ing. Magdaléna Vecková, Ing. Martin Lhoták, Mgr. Tereza Melichová, Mgr. Kateřina Weissová, Mgr. Kateřina Doležalová, Mgr. Pavlína Kellarová

Shopping Basket