Díla nedostupná na trhu v Digitální knihovně Akademie věd České republiky

Díla nedostupná na trhu v Digitální knihovně Akademie věd České republiky

 

Loňský i letošní rok byl v lecčem výjimečný a ojedinělý i pro knihovny a jejich elektronický obsah. Loni, v době první vlny lockdownu, se zástupci Národní knihovny ČR, DILIA, z. s., a Svazu českých knihkupců a nakladatelů domluvili na otevření digitálních knihoven studentům, pedagogům a vědeckým pracovníkům. Od listopadu 2020 došlo ještě k většímu rozvolnění. Od podzimu byl digitální obsah k dispozici i všem našim registrovaným uživatelům. Knihovna AV ČR díky tomu mohla během nouzového stavu zpřístupňovat všechen svůj digitalizovaný obsah, tedy i autorsky chráněné dokumenty, které jsou běžně dostupné pouze na počítačích ve studovně knihovny. Tato speciální verze, která se nazývala Covid či Edu-Kramerius, však bohužel – k nespokojenosti uživatelů systému Kramerius a digitálních knihoven, a také k nelibosti čtenářů nejen Knihovny AV ČR – skončila s postupným uvolňováním restrikcí a zlepšujícím se stavem okolo onemocnění covid-19.

Novinkou letošního léta však je, že se po přihlášení lze dostat i k doposud neveřejnému obsahu. Národní knihovně ČR se totiž podařilo uzavřít licenci, která umožňuje zpřístupnění digitalizovaných knih a dalších dokumentů vydaných na území ČR do roku 2007 a časopisů do roku 2010. Proto od července 2021 mohou uživatelé přistupovat k tzv. „Dílům nedostupným na trhu“ (zkráceně též DNNT). DNNT není možné zakoupit v internetovém ani kamenném knihkupectví. A zároveň jsou zařazeny v Seznamu děl nedostupných na trhu (zkráceně také SDNNT). Do SDNNT se zařazují tituly po 6 měsících, což je lhůta, po kterou se nositel práv může ozvat Národní knihovně ČR, a požádat o vyřazení tohoto díla z navrhovaného seznamu. Dle informací z NK ČR je smlouva uzavřena do roku 2023. Přístup k DNNT je umožněn obdobně jako k dalším knihám a časopisům, a to pomocí Digitální knihovny AV ČR, která je dostupná na adrese: https://kramerius.lib.cas.cz/.

V obsahu Digitální knihovny AV ČR lze bez přihlášení vyhledat:

1) veřejně dostupná (tzv. volná) díla

2) dokumenty, s jejichž vlastníkem práv má KNAV uzavřené smlouvy o zpřístupnění dat

Digitální knihovna Akademie věd České republiky obsahuje vybrané akademické časopisy a monografie z fondu Knihovny AV ČR. Při výběru a následném zařazování digitálního a digitalizovaného obsahu do Digitální knihovny AV ČR se v KNAV zaměřujeme především na knihy a časopisy z produkce ústavů AV ČR, výjimkou nejsou ani předchůdci AV ČR (např. Československá akademie věd, Česká akademie věd a umění, Královská česká společnost nauk). Volné zpřístupnění všech děl nám však znesnadňuje autorský zákon (Zákon č. 121/2000 Sb. – Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů, ve znění účinném od 1. 1. 2017). Z rozhraní systému Kramerius jsou přístupné plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné, jinak též autorsko-právně nechráněné. Takové dílo může být volně přístupné odkudkoliv, i volně z internetu. V digitální knihovně nemůžeme zveřejnit dokument, u kterého neuplynulo 70 let od smrti všech autorů (autora, ilustrátora, editora, ). Ke zveřejnění takového dokumentu musíme mít vždy souhlas autora nebo držitele práv. Tento speciální případ uzavírání smluv uplatňujeme s některými vlastníky práv (nejčastěji s vydavateli akademických periodik), kdy máme uzavřené smlouvy o zpřístupnění i těch nejnovějších titulů a hlavně aktuálních čísel časopisů. Tato smlouva nám umožňuje zpřístupnění dle smluveného embarga ještě před uplynutím lhůty 70 let od smrti autorů, a proto si aktuální produkci lze číst i z pohodlí domova.

Od léta 2021 v obsahu Digitální knihovny AV ČR lze po přihlášení najít a číst také: 

3) díla nedostupná na trhu (zkráceně DNNT)

DNNT jsou podle § 97f autorského zákona slovesná díla včetně děl do nich vložených nebo začleněných nebo tvořících jejich nedílnou součást, která jsou chráněna autorským právem (tzn. ještě neuplynulo 70 let od smrti autorů). Důležitým předpokladem k označení takového díla za DNNT je to, že není dostupné na trhu, tedy že jej není možné zakoupit v běžné obchodní síti, a to ani jeho novější vydání, případně upravené či pozměněné vydání, za kterou se považuje i elektronická podoba díla. U těchto dokumentů musí být také splněna další podmínka a sice, že je dílo zařazené v Seznamu DNNT (dále jen SDNNT). Seznam provozuje Národní knihovna a více se o něm můžete dočíst zde. Díla nedostupná na trhu je možné prostřednictvím vzdáleného přístupu číst a plnotextově v nich vyhledávat, nicméně další funkce jako stažení, textový přepis stránek nebo tisk jsou u těchto dokumentů zakázány. Pro více informací o DNNT lze navštívit adresu: https://dnnt.nkp.cz/

V Digitální knihovně AV ČR dokumenty ze SDNNT je možné rozpoznat na první pohled. U knih a časopisů z kolekce DNNT se zobrazuje žlutý zámeček , po přihlášení se tento symbol mění na oranžový přeškrtnutý fotoaparát . Přihlášeným uživatelům jsou vzdáleně v rámci DNNT kolekce přístupné:

3a) monografie vydané do roku 2000,

3b) periodika, od jejichž vydání uplynulo 10 let (tedy v roce 2021 periodika vydaná do roku 2010, v roce 2022 periodika do roku 2011 atd.).

A jak se vlastně přihlásit?

Přihlášení je umožněno pouze registrovaným uživatelům Knihovny AV ČR a uživatelům zapojených knihoven a institucí. Aktuální přehled institucí, jejichž čtenáři mají právo přístupu, je umístěný na webu Národní digitální knihovny. Přihlášení probíhá prostřednictvím služby Česká akademická federace identit eduID.cz.

  • Pokud se chcete dostat i k tomuto rozšířenému obsahu, je potřeba si otevřít Krameria Knihovny AV ČR pomocí adresy https://kramerius.lib.cas.cz/.
  • Vpravo nahoře na liště (vedle přepínání anglicko-české mutace a informací) klikněte na „Přihlásit“, scrollujte dolů a zaškrtněte „Souhlas s podmínkami použití“.
  • Poté klikněte na modře zvýrazněné tlačítko „Přihlášení eduID.cz“. Otevře se vám seznam institucí, které se mohou do služby přihlásit.
    • Pokud jste čtenář Knihovny AV ČR, zadejte stejné přihlašovací jméno a heslo, které používáte např. při objednávání dokumentů v online katalogu nebo pro vzdálený přístup k elektronickým informačním zdrojům a licencovaným databázím.
    • Pokud jste čtenářem jiné knihovny (např. NK ČR, MZK), postup je obdobný.
    • V případě, že jste akademický pracovník, tak ze zobrazeného seznamu vyberte svoji instituci, pro jejíž vyhledávání můžete použít vyhledávací řádek vpravo nahoře.
  • Po vybrání instituce budete přesměrováni na stránku s přihlášením, kde se přihlásíte svými údaji, které používáte v rámci dané instituce. 

Úspěšnému přihlášení mohou bránit přestupky jako např. nezaplacené dluhy, výpůjčky s překročenou výpůjční dobou a jiná provinění. V tom horším případě byl účet zablokován kvůli nedodržení některých podmínek zpřístupnění (jejich celé znění najdete také zde). Znakem úspěšného přihlášení je změněný text na úvodní stránce, tedy původní „Přihlásit“ se změní na „Odhlásit“. Dalším výrazným rysem, podle něhož lze poznat, že došlo k úspěšnému přihlášení, je, že jednotlivé skeny DNNT jsou při čtení označené speciálním pruhem obsahující text „Dílo nedostupné na trhu“, základní identifikací uživatele a datum. Jak už bylo zmíněno, všechna tato díla chráněná autorským zákonem, ale zařazená do SDNNT, sice není možné stahovat nebo tisknout, ale je možné si je číst odkudkoli, kde je internetové připojení.

4) Zpřístupnění celého obsahu Digitální knihovny AV ČR v budově knihovny

V případě, že máte cestu do centra Prahy, vyplatí se stavit se v budově Knihovny AV ČR. Registrovaným čtenářům je totiž na speciálních počítačích ve studovně KNAV k dispozici plný přístup k celému digitálnímu a digitalizovanému obsahu Digitální knihovny AV ČR. V systému Kramerius si poté lze na vyhrazených PC číst volná díla, ale i novinky a nejaktuálnější knihy a časopisy z fondu KNAV. To znamená, že se lze dostat i ke knihám a časopisům, u nichž podle autorského zákona ještě nevypršela majetková práva, a u kterých nemáme smlouvu s vydavatelem, či držitelem autorských práv, a která jsou vzdáleně nepřístupná.

Podstatnější novinkou též je, že od poloviny roku 2021 jsou na vybraných počítačích dostupné navíc také monografie vydané do roku 2007 a všechny tituly ze SDNNT dalších digitálních knihoven. V současnosti jde o digitální kopie z fondu Národní knihovny ČR a MZK v Brně zpřístupněné v rámci DNNT-licence (tzn. monografie do r. 2007, periodika do r. 2010).

Pokud ani v celém obsahu naší Digitální knihovny AV ČR, který k 30. 11. 2021 čítá téměř 6 600 knih a 240 časopisů, nenajdete, co jste hledali, můžete zkusit štěstí v Národní digitální knihovně, popřípadě vyzkoušet digitální knihovnu Moravské zemské knihovny v Brně. Postupně se do otevírání svého obsahu skrz licenci DNNT zapojí i další větší knihovny. V prvé řadě by to měly být krajské a specializované knihovny, které ale nejdříve musí uzavřít smlouvu s Národní knihovnou ČR.