Ústav informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty UK , Ústav vědeckých informací 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a Česká informační společnost pořádaly dne 17. ledna 2012 již pátý ročník odborné konference IKI (Informace, konkurenceschopnost, inovace).
Konference se konala na půdě Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze-Jinonicích.
Konferenci zahájila a přítomné účastníky přivítala předsedkyně České informační společnosti PhDr. Radka Římanová.
Úvodní příspěvek přednesl doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. a ve svém příspěvku se vrátil do loňského roku, kdy se ve dnech 24. až 27. října konal v Ženevě prestižní mezinárodní veletrh zaměřený na novinky informačních a komunikačních technologií s názvem Česká expozice ITU TELECOM WORLD 2011. Docent Papík,který byl účastníkem tohoto veletrhu, popsal atmosféru veletrhu a zvlášť se věnoval české účasti na této akci. Věnoval se nejen prezentacím českých informačních společností, ale i stručně nastínil průběh vývoje informačních systémů od roku 1971, kdy byl poprvé použit e-mail až do současné doby. Českou republiku reprezentovalo přes dvacet firem a institucí, například Česká pošta, Fakulta elektrotechnická ČVUT, sdružení CESNET a také Národní technická knihovna.
Další prezentace Marka Nerudy s názvem Osamělý mořeplavec nás přenesla z pevné akademické půdy na širé moře. Poutavý výklad nás seznámil s Ing. Petrem Ondráčkem, který se pokouší na své vlastnoručně postavené plachetnici SINGA o překonání světového rekordu v sólové plavbě kolem světa. Poté následoval popis technických parametrů:
- navigačního zařízení (GPS – Garmin Map 162, ruční- Garmin 38, …)
- Aktivní radarový reflektor- SeaMee
- Radar SL 72 Raymarine, Seafarer 701
- Navtex, Meteoman – meteorologické údaje
- Mapy a plavební publikace
- Sextant – Zeiss-Jenna, Astronavigace – Casio kalk.,Dell Vostro 1320, Acer 750, iPad, PDA- Palm M505, (ke komunikačnímu zařízení) terminálu Explorer 300.
Prezentace nám přiblížila přípravy projektu od stavby lodi, přes zabezpečení technické podpory celého projektu, kterou mají na starosti technici z Katedry telekomunikační techniky FEL na ČVUT, až po přiblížení každodenního života a s ním spojených problémů osamělého mořeplavce. Inženýr Ondráček je též vybaven rozsáhlým zdravotnickým materiálem a léky včetně výbavy na ošetření zubů, které už v průběhu plavby používá.
Díky technickému zajištění je možné průběh plavby vidět na webu http://www.sailboat-singa.cz/bigmap.php, kde je možné na mapě Google sledovat aktuální polohu lodi, aktuální stav lodi a počasí v místě plavby.
Třetí přednáška ředitelky Národní lékařské knihovny PhDr. Heleny Bouzkové, nazvaná Profesní vzdělávání knihovníků a informačních pracovníků ve zdravotnictví, se zabývala profesním vzděláváním knihovníků a informačních pracovníků ve zdravotnictví. Zdůraznila potřebu odborného vzdělání včetně celoživotního a dále připomněla historii knihovnického vzdělání u nás a ve světě a jeho současné možnosti. Vzhledem k zaměření knihovníků pracujících ve zdravotnictví se doktorka Bouzková zdůraznila náročnost knihovnické profese ve spojení s potřebami zdravotnické problematiky. v závěru lektorka uvedla statistické údaje knihoven zdravotnických zařízení: počet zdravotnických knihoven – 107, počet časopiseckých titulů – 8 194, počet uživatelů – 79 687, počet vytvářených databází – 52.
Doktor Jiří Kadleček ze společnosti Albertina icome Praha, s. r. o., se ve svém příspěvku nazvaném Jak ji dostat do postele, zabýval stále významnějším informačním zdrojem, jakými jsou e-knihy a možnostmi, které e-knihy nabízejí fyzickým osobám a institucím. Přednášející si pro účastníky konference připravil i názornou ukázku, jak se dá pracovat s e-knihou a jaké výhody z toho plynou.
Další příspěvek nazvaný Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVal ČR) přednesl Tomáš Chudlarský, který spolupracuje na vývoji technické části projektu IS VaVal. Hovořil o způsobu sběru dat do systému a jejich zpracování, o financování VaV a využítí výsledků zpracování. Dále se zabýval Centrální evidencí projektů (CEP) a Rejstříkem informací o výsledcích (RIV). v rámci přednášky probíhala velmi bouřlivá diskuze zaměřená na metodiku sběru dat pro RIV.
Rozvoj lidských zdrojů v informačních institucích byl příspěvek Zuzany Šidlichovské, zabývající se personálními otázkami a problémy v informačních institucích z psychologického hlediska.
Značné oživení v přednáškovém sále vyvolal Roman Rak, který ve své zajímavé přednášce s názvem Digitální stopy přiblížil přítomným posluchačům nelehkou práci kriminalistů. Pan Rak přítomné seznámil s dělením stop na materiálové a paměťové a dále se zaměřil na digitální stopy. Například jsme se dozvěděli, jaké údaje se dají zjistit z digitálně pořízené fotografie. v prezentaci, kterou provázela řada názorných obrázků, se věnoval zvláště počítačové kriminalitě, kdy právě počítač je cílem trestné činnosti. Velmi živý ohlas měl jeho výklad o využití informačních systémů při přesunech peněz získaných nelegální činností, kdy vlastně dochází k legalizaci nezákonných zisků. Diskuze k tomuto příspěvku byla velmi dlouhá a musela ji ukončit moderátorka akce.
Martin Vojnar se věnoval ve svém vystoupení Indexy a uživatelé paměťových institucí indexům a uživatelům paměťových institucí. Pan Vojnar nás seznámil se samotným termínem „index“, což je způsob, který umožňuje vyhledávání a také s přehledem tzv. přátelských indexů. Jsou to například souborné báze a katalogy v NK ČR, Manuscriptorum, Digitální parlamentní knihovna nebo Registr sbírek výtvarného umění (RG ČR a CITEM).
Specializovaná databáze pro výzkum astrofyziky a astronomie – to byl námět přednášky Mgr. Radky Svaškové z Astronomického ústavu AV ČR. Paní magistra Svašková nás seznámila se specializovanou databází pro výzkumy v oblasti astrofyziky a astronomie. Jedná se o nekomerční on-line databázi Astrophysics Data System (ADS). http://cdsadsu-strasbg.fr
Databáze, která byla vyvíjena v NASA od roku 1987, obsahuje bibliografické záznamy + plné texty časopiseckých článků a informační portál pro astronomii a astrofyziku.
Závěrečný příspěvek patřil PhDr. Heleně Kučerové z VOŠIS, která se ve svém vystoupení zaměřila na projekt, který řeší VOŠIS a její 6členný studentský tým. Název přednášky byl Odborná terminologie knihovnictví a informační vědy očima uživatelů databáze TDKIV. Doktorka Kučerová nás seznámila s cílem projektu, jeho počátky v roce 2003 a dále s možnostmi vyhledávání v TDKIV v názorné praktické ukázce zpracovaného terminologického hesla. Báze TDKIV (Terminologická databáze knihovnictví informační vědy) vznikla v roce 2003. Obsahuje 3 000 preferovaných výrazů, ekvivalentních (nepreferovaných) výrazů 4 000. Počet dotazů za rok je 53 000, počet vyhledávaných výrazů za rok je 12 000. Počet uživatelů (UIP adres): 500, průměrná doba působení v databázi 1-2 minuty.
Struktura terminologického hesla:
- termín
- anglický ekvivalent
- ekvivalent (nepreferovaný) termín
- příbuzný termín
- výklad termínu (normativní/autorský)
- zdroj výkladu
- poznámka
- třídník (věcná kategorie)
- autor/konzultant/lektor/redaktor
Tento příspěvek byl velmi zajímavý. Jeho umístění na samotný závěr celého konferenčního dne nebylo příliš šťastné. Patřil k nejzajímavějším, ale vzhledem k pokročilejší hodině jej vyslechlo méně posluchačů. Diskuze byla také zajímavá, ale musela být z časových důvodů ukončena.
Po tomto příspěvku byla konference IKI 2012 ukončena.
Bližší informace najdete na stránkách České informační společnosti www.cisvts.cz