Zveme vás na konference, online semináře, přednášky a další vzdělávací akce pořádané naší knihovnou.
Rozhovory, zajímavé články, projekty a knižní tipy, společně s nejnovějšími informacemi z knihovny.
Otevírací doba
Donald Trump, Vladimir Putin, Viktor Orbán, Recep Tayyip Erdogan, Benjamin Netanjahu, filipínský Rodrigo Duterte, venezuelský Nicolás Maduro, ale i komunistická Čína či Módího Indie. Záběr nové knihy knize Pomsta mocných Moisése Naima je skutečně globální. Věnuje se zde trendům, podmínkám a technologiím, které přispívají ke koncentraci moci. Zaměřuje se přitom zejména na „3P“ – populismus, polarizaci a postpravdy. Ty jsou tu sice odjakživa, ale dnešní autokraté je kombinují a novými, leckdy děsivými způsoby tak podkopávají demokracii.
…NAÍM, Moisés. Pomsta mocných: jak autokraté v 21. století přetvářejí politiku. Přeložil Martin ŽEMLA. Moderní dějiny. V Praze: Vyšehrad, 2025. ISBN 978-80-267-3132-0.
Kenneth J. Malmberg
2025
This book describes the General Theory of human memory and applies it to numerous empirical phenomena. It details the prominent architectures for formally modeling the flow of information among the proposed memory structures using the search of associative memory (SAM) and the retrieving effectively from memory (REM) models.
…MALMBERG, Kenneth J. Human memory: the general theory and its various models. Cambridge: Cambridge University Press, 2025. ISBN 978-1-009-44040-0.
Zaneprázdněnost a stres vnímáme jako synonyma produktivního úsilí, což vede k sáhodlouhým to-do listům, neustálému multitaskingu a roztěkané mysli. A pokud i přesto nemáme vše hotovo, musíme ještě zrychlit. Cal Newport ukazuje, že opak je pravdou: klíčem k vynikajícím výsledkům je dělat věcí méně.
…NEWPORT, Cal. Pomalá produktivita: zapomenutá cesta ke skvělým výsledkům bez vyhoření. Přeložil Filip DRLÍK. Žádná velká věda. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2024. ISBN 978-80-7555-245-7.
Across the world, AI is used as a tool for political manipulation and totalitarian repression. Stories about AI are often stories of polarization, discrimination, surveillance, and oppression. Is democracy in danger? And can we do anything about it?
…COECKELBERGH, Mark. Why AI undermines democracy and what to do about it. Cambridge, UK: Polity, 2024. ISBN 978-1-5095-6092-9.
Víte, co skutečně znamená produktový design a jak funguje návrh digitální služby? Manažeři musí držet krok s rychlou digitalizací a předvídat budoucí trendy. Klíčovými prvky pro zvýšení atraktivity nabídky a udržení konkurenceschopnosti jsou inovace a udržitelná řešení. Autorka vás provede celým procesem návrhu a inovace digitálních služeb.
…JÍLKOVÁ, Petra. Service design management: jak navrhovat a inovovat digitální služby. Praha: Grada Publishing, 2024. ISBN 978-80-271-5364-0.
John Steiner v knize zkoumá ty situace v klinické práci, v nichž se pacient cítí být ve slepé uličce a kdy hrozí selhání analytického procesu. Dochází k tomu v podmínkách opouštění ochrany psychického útočiště, v nichž musí čelit novým úzkostem a komplikacím. Kniha je rozdělena do tří částí, které zahrnují například témata zahanbení, stud a ponížení, bezmoc, moc a dominance, truchlení, melancholie a nutkání k opakování. Steinerovo kreativní a integrační úsilí umožňuje nové pohledy, založené na předchozích příspěvcích psychoanalytiků včetně Freuda, Kleinové, Rosenfelda a Biona.
…STEINER, John. Vidět a být viděn: vystupování z psychického útočiště. Přeložil Eva KLIMENTOVÁ. Psychoanalytická knihovna. Praha: Triton, 2025. ISBN 978-80-7684-378-3.
Nabízíme vám přístup k renomovaným databázím, jako jsou Science, EBSCO nebo Web of Science. Zaregistrujte se a odemkněte si články pro vaše studium, výuku či vědecký výzkum.
In the online catalogue you can find a large part of our collection, order, reserve, track your borrowings and manage your account.
The Library of the CAS coordinates the data collection, provides modifications, development and support of the ASEP system. The basis of the ASEP system is a database containing bibliographic records of scientific outputs, full texts of publication outputs and data records.
In addition to digitized documents, it also contains publications created only in digital form (born-digital documents), mainly newer articles from professional periodicals and electronic monographs published by CAS institutions.
Objevte kouzlo naší studovny
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu