27.9.2024
Zveme vás na konference, online semináře, přednášky a další vzdělávací akce pořádané naší knihovnou.
Rozhovory, zajímavé články, projekty a knižní tipy, společně s nejnovějšími informacemi z knihovny.
Otevírací doba
Stromy jsou od nepaměti nezastupitelnou součástí naší krajiny a člověka provázejí ‒ obrazně i doslova ‒ od kolébky po rakev. Mnohdy je považujeme za cosi samozřejmého, co nám poskytuje především hospodářský užitek. Marie Hrušková na stromy pohlíží jinak ‒ jako na osobitá, často dlouhověká stvoření, která zasluhují naši úctu a ochranu. Její kniha se nám snaží zprostředkovat mimořádný význam, který pro nás stromy mají.
…HRUŠKOVÁ, Marie. Vztah ke stromům v zemích Koruny české. Druhé, doplněné vydání. Praha: Dokořán, 2025. ISBN 978-80-7675-197-2.
Publikace reflektuje současný stav lékařské etiky, a to zejména v oboru plastické chirurgie. Autor na základě letitých zkušeností z medicínské praxe poukazuje na to, že pravá podstata medicíny a lékařské etiky bere v dnešním materialistickém světě za své. Typickým jevem, který lékařskou etiku v současnosti provází, je nesmyslné navyšování cen za operace vrozených či získaných kosmetických vad a nezohlednění sociálních podmínek pacientů.
…MĚŠŤÁK, Jan. Lékařská etika dříve a dnes. Praha: Grada, 2024. ISBN 978-80-271-5346-6.
„Praktická mediace“ je odrazem zkušeností a lekcí, které autorka získala během své bohaté praxe v mediaci. S humorem a hlubokým porozuměním pro lidskou povahu vás „Praktická mediace“ provede skutečnými příběhy a situacemi, se kterými se autorka setkala jak na svých kurzech, tak v profesionálním životě. Tato kniha není teoretickým pojednáním, ale spíše praktickým průvodcem po nejčastějších chybách a úskalích mediace nabízející cenné rady, jak se jim vyhnout a jak úspěšně využít potenciál mediace v různých situacích.
…MEDKOVÁ, Radka. Praktická mediace: konkrétní postupy, formulace a příklady z facilitativní mediační praxe. V Lomnici nad Popelkou: pro Radku Medkovou vydal Matěj Bárta, Studio JB, 2024. ISBN 978-80-86512-64-8.
Feldenkraisova metoda představuje praktický program pro integraci tělesné a mentální stránky člověka. Je založena na zpětné vazbě, kterou nám dávají naše smyslové orgány a jež vede ke zlepšování žádoucího pohybu na základě vlastních měřítek účinného pohybu. Metodu využijí sportovci, umělci i lidé, kteří např. z důvodu zranění či bolesti chtějí zlepšit své pohybové návyky nebo navázat lepší kontakt s vlastním tělem. Cvičení jsou jednoduchá a vyžadují jen minimální množství energie. Lze je provádět individuálně nebo ve skupině. Ačkoli byla metoda vytvořena v polovině 20. století, zůstává dodnes platná a vykazuje též podobnost s koncepty mindfulness a neuroplasticity, které se v posledních desetiletí staly velmi populárními. Kromě obecnějších kapitol např. na téma sebeobrazu nebo vědomí kniha obsahuje 12 lekcí, jež se týkají např. držení těla, dýchání, koordinace svalů, pohybů pánve, držení hlavy, práce s prostorem, pohybu očí či myšlení. Součástí je i řada konkrétních cvičení. Kniha je pro kontext Feldenkraisova odkazu zcela zásadní a pro nové české vydání byla poprvé přeložena z autorizované verze.
…FELDENKRAIS, Moshé. Feldenkraisova metoda: pohybem k sebeuvědomění. Vydání druhé, v tomto překladu a v Portále první. Přeložil René SOUČEK. Praha: Portál, 2023. ISBN 978-80-262-2086-2
Věřili jsme, že umělá inteligence nahradí pouze rutinní a špatně placenou práci. Omyl. Nové generace AI umí psát, programovat, malovat i radit k nerozeznání od lidí. Nemusíte se však k vůli tomu hned obávat o svoji budoucnost – naopak to můžete využít ve svůj prospěch.
…DŘÍMALKA, Filip. Budoucnost nepráce: ovládněte AI, získejte superschopnosti, vydělávejte víc a žijte podle vlastních pravidel. [Brno]: Nowork.ai Publishing, [2023]. ISBN 978-80-11-03715-4.
Paulo Alexandre e Castro (ed.)
2024
This book presents a set of texts that reflect different approaches to the relationship between mind and technology. In today’s increasingly technological world, a myriad of different and dizzying challenges face humanity: the ever-closer relationship between man and machine, the exponential development of Artificial Intelligence, man’s relationship with virtual worlds, the relationship with new realities such as the neuro potentiation of his capacities, the appearance of robots in everyday life, and so on. In this volume, renowned world specialists explore these concerns, and discuss limitations and possible problems surrounding the interaction of man and machine. The book provides a well-researched, thought-provoking analysis of the need to rethink the theory of the mind, proposing relevant answers to pressing questions and raising new questions that need to be considered.
…CASTRO, Paulo Alexandre e. Challenges of the technological mind: between philosophy and technology. New directions in philosophy and cognitive science. Cham: Palgrave Macmillan, [2024]. ISBN 978-3-031-55332-5
Nabízíme vám přístup k renomovaným databázím, jako jsou Science, EBSCO nebo Web of Science. Zaregistrujte se a odemkněte si články pro vaše studium, výuku či vědecký výzkum.
Poskytujeme podporu v oblasti Open Science, přičemž se zaměřujeme na oblasti otevřeného přístupu k výsledkům (Open Access) a otevřeného přístupu k výzkumným datům (Open/FAIR data).
Koordinujeme sběr dat, zajišťujeme úpravy, vývoj a podporu systému ASEP. Základem systému ASEP je databáze obsahující bibliografické záznamy o vědeckých výstupech, plné texty publikačních výstupů a datové záznamy.
Objevte kouzlo naší studovny
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu