Zveme vás na konference, online semináře, přednášky a další vzdělávací akce pořádané naší knihovnou.
Rozhovory, zajímavé články, projekty a knižní tipy, společně s nejnovějšími informacemi z knihovny.
Otevírací doba
Anil Ananthaswamy
2024
Přímo před našima očima probíhá revoluce umělé inteligence založené na strojovém učení a nezdá se, že by zpomalovala. Tato technologie je založená na poměrně jednoduchých matematických principech, některé z nich sahají hluboko do minulosti jako například lineární algebra a kalkulus, s kterými přišla matematika v 17. a 18. století. K překotnému rozvoji umělé inteligence, jehož jsme svědky, však byl zapotřebí ještě pokrok ve výpočetní technice a počítačové čipy, které byly v 90. letech 20. století vyvinuty pro počítačové hry. Anil Ananthaswamy v této knize velice zasvěceným způsobem vysvětluje základní matematiku za strojovým učením a vede zajímavé paralely mezi umělou a přirozenou inteligencí. Je možné, že obě stojí na stejných matematických základech?
…ANANTHASWAMY, Anil. Proč se stroje učí: elegantní matematika, na které je založena AI. Přeložil Ivo MAGERA. Spektrum. Praha: Vyšehrad, 2024. ISBN 978-80-267-3052-1.
Předpovědi brzkého kolapsu neodmyslitelně patří k životu každé civilizace, možnost pracovat s velkými daty dodala těmto předpovědím vědečtější základ. Peter Turchin se s pomocí ohromného souboru dat o prosperitě a zániku společností v časovém rozpětí 10 000 let („od Horního Egypta po Dolní Manhattan“) pokouší objevit statistické vzorce, které ukazují, kde mají lidské civilizace v éře měst a států zabudovány mechanismy vlastní destrukce.
…TURCHIN, Peter. Poslední dny: elita, kontraelita a cesta k rozpadu politiky. Přeložil Marek TOMEČEK. Crossover. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4524-3.
Americký historik Chris Miller nám ve knize Čipové války připomíná, že lidstvo v posledních sedmdesáti letech zažilo nejbouřlivější technologickou revoluci ve své historii – rozvoj čipů po desetiletí stoupá závratným tempem, které nemá u žádné jiné technologie obdoby. Miller tvrdí, že právě využití exponenciálně rostoucího výpočetního výkonu stálo za vítězstvím Spojených států ve studené válce a zajistilo jim současnou vojenskou a ekonomickou dominanci. Mikročipy jsou zásadním prostředkem k dosažení geopolitických ambicí, a proto jejich vývoji a výrobě věnuje stále větší pozornost i Čína.
…MILLER, Chris. Čipové války: boj o nejdůležitější technologii na světě. Přeložil Ondřej PROKOP. Zip. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4596-0.
Zdeňka Hledíková
Vysehrad
2024
Zdeňka Hledíková
Vysehrad
2024
For the Czech King and Emperor Charles IV.
The Church was a fundamental support of his reign.
A pivotal role in the relationship of mutual support was played by Charles’ peer, confidant and friend, Jan Očko of Vlašim.
Zdeňka Hledíková’s book traces Jan’s neurotic origins and his rise in the person of King and Emperor Charles.
Jan continued the founding work of his predecessor, the first Archbishop of Prague, Arnost of Pardubice, dedicated himself to the organisation of the diocese, and supported reform preachers such as the famous Jan Milíč of Kroměříž at synods.
Jan Očko of Vlašim was appointed the first cardinal of Czech origin in 1378 and at the end of that year, the day after the death of Emperor Charles, he retired from the archiepiscopal see.
An era of Czech medieval history was over.
The book, which its author has not had time to prepare for publication, was prepared by the historian Jan Hrdina with an afterword.
HLEDÍKOVÁ, Zdeňka.
Jan Očko of Vlašim: the first Czech cardinal and advisor to Charles IV.
Great figures of Czech history.
Prague: Vyšehrad, 2024.
ISBN 978-80-7601-960-7.
Jaroslav Petr
Argo - Dokořán
2024
Jaroslav Petr
Argo - Dokořán
2024
Dragonflies fly across the ocean from India to Mozambique, even though their bodies only have enough energy for a four-hour flight.
The dragonflies spend nearly four hours diving to depths of three kilometres.
But from what we know about their bodies, they should be in danger of drowning after just one hour of diving.
The boa snake climbs smooth poles by tying a knot in them.
Crusader spiders use their webs as slingshots to launch themselves at their prey.
Tiny mites use hummingbirds as a living taxi to transport themselves to the flowers of selected plant species.
In this free sequel to the bestseller The Ten Senses, which was awarded the prestigious Magnesia Literary Prize for science literature, biologist and science popularizer Jaroslav Petr shows us the most diverse ways of animal movement and the extreme feats of which the creatures are capable.
The possibilities of moving from one place to another, which animals have developed, are among the most amazing things that happen in nature, and many of them are still shrouded in mystery.
PETR, Jaroslav. Ten movements: animals on land, in water and in the air.
Zip.
Prague: Argo, 2024.
ISBN 978-80-7675-133-0.
Publikace mapuje takřka staletý vývoj polského etnika v regionu Těšínského Slezska, a to v širším kontextu vzájemných vztahů s ostatními národnostními skupinami, v období od „jara národů“ po druhou světovou válku. V rámci vymezeného časového úseku se autor snaží přibližovat zejména fenomény, které jsou v celostátním kontextu méně známé, v rámci české historiografie nepříliš zpracované a pro Těšínsko specifické.
…PODŽORNÝ, Jakub. Těšínsko: drama tří národů: studie k česko-polsko-německým vztahům na těšínském pomezí v letech 1850-1945. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2024. ISBN 978-80-7465-651-4.
Nabízíme vám přístup k renomovaným databázím, jako jsou Science, EBSCO nebo Web of Science. Zaregistrujte se a odemkněte si články pro vaše studium, výuku či vědecký výzkum.
In the online catalogue you can find a large part of our collection, order, reserve, track your borrowings and manage your account.
The Library of the CAS coordinates the data collection, provides modifications, development and support of the ASEP system. The basis of the ASEP system is a database containing bibliographic records of scientific outputs, full texts of publication outputs and data records.
In addition to digitized documents, it also contains publications created only in digital form (born-digital documents), mainly newer articles from professional periodicals and electronic monographs published by CAS institutions.
Objevte kouzlo naší studovny
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu