Otevření knihovny
Po letní přestávce znovu otevíráme. Od 2. září 2024 vás opět rádi přivítáme v naší knihovně.
Srdečně Vás zveme na 4. ročník vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR a na program, který si pro Vás připravila Knihovna Akademie věd ČR.
Foto: Jan Tiche
Návštěvníky na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech čeká bohatý program a rekordní množství expozic s originálním programem a soutěžemi.
27.9.2024
Po letní přestávce znovu otevíráme. Od 2. září 2024 vás opět rádi přivítáme v naší knihovně.
Knihovna AV ČR se profiluje jako „univerzální vědecká knihovna“, jejíž fond „je zaměřen na dokumenty obsahující vědecké informace, výběrově populárně naučné, encyklopedické a biografické a na vědeckou publikační činnost zaměstnanců AV ČR.“ Tomu odpovídá i profilace fondu, ačkoli KNAV ve svých sbírkách shromažďuje i mnohé beletristické dokumenty, a to díky dřívějšímu (1963–1995) právu na povinné svazky, tak i díky průběžnému a dlouhodobému získávání edičních řad domovského vydavatelství Academia a výběrové ediční řady České knižnice z nakladatelství Host. Ve fondu KNAV se proto nachází množství beletristických dokumentů, které byly před založením fondu klasiků umístěny převážně v externím depozitáři Jenštějn. V souvislosti s uvolněným prostorem v zadní části studovny za karyatidami Hospodárnosti a Spořivosti po přesunutí fondu periodik v roce 2019 vystala v Oddělení pro správu studovny a v Oddělení výpůjčních a referenčních služeb otázka, jak využít uvolněné místo v policích
Na podzim letošního roku končí společný projekt 15 partnerských organizací z 11 evropských zemí nazvaný EODOPEN – eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens. Knihovna Akademie věd ČR je jednou ze tří organizací z České republiky, které se projektu účastní, spolu s Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Vědeckou knihovnou v Olomouci. Projekt, jehož hlavním koordinátorem je Univerzita v Innsbrucku, byl podpořen z evropského dotačního programu Creative Europe Culture a jeho realizace započala v roce 2019. EODOPEN navázal na dlouhotrvající projekt EOD ‒ eBooks-On-Demand, v rámci kterého nabízí rozsáhlá síť knihoven digitalizaci monografií vydaných v letech 1500‒1900 na vyžádání uživatele. Cílem EODOPEN bylo oproti tomu zaměřit se na publikace z 20. a 21. století, které zatím buď nebyly digitalizovány vůbec, nebo je vzhledem ke složité situaci v oblasti autorských práv nebylo možné uživatelům digitálních knihoven jednoduše nabídnout. Společně se všechny zapojené organizace zavázaly zdigitalizovat 15 000
Veletrh vědy Největší vzdělávací a popularizační událost v České republice se konala ve dnech 8.–10. června 2023 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech. Tato akce přitahuje každoročně velké množství návštěvníků a ani loňský ročník nebyl výjimkou. Na veletrhu se prezentovalo více než 100 různých vědeckých institucí, firem a science center, které společně nabízely návštěvníkům pestrý program plný objevů a vzdělávání. Celkově se veletrhu zúčastnilo kolem 30 000 lidí, což opět potvrdilo jeho vysokou popularitu a význam pro šíření vědeckého povědomí mezi veřejností. Jedním z hlavních lákadel loňského ročníku byl i stánek Knihovny Akademie věd ČR, který se zaměřil na dvě klíčové aktivity. První z nich byla propagace animovaného seriálu “Knihovědní detektivové“. Tento populárně-naučný cyklus videí je výjimečným projektem, který má za cíl představit široké veřejnosti historický fond Knihovny Akademie věd ČR. Tento edukační seriál zobrazuje
Nabízíme vám přístup k renomovaným databázím, jako jsou Science, EBSCO nebo Web of Science. Zaregistrujte se a odemkněte si články pro vaše studium, výuku či vědecký výzkum.
Poskytujeme podporu v oblasti Open Science, přičemž se zaměřujeme na oblasti otevřeného přístupu k výsledkům (Open Access) a otevřeného přístupu k výzkumným datům (Open/FAIR data).
Koordinujeme sběr dat, zajišťujeme úpravy, vývoj a podporu systému ASEP. Základem systému ASEP je databáze obsahující bibliografické záznamy o vědeckých výstupech, plné texty publikačních výstupů a datové záznamy.
Specializovaná vědecká knihovna
Objevte kouzlo naší studovny
Kniha Myslet média, jíž se Herzogenrath poprvé představuje českému publiku, je výborem z kratších textů (kapitol a článků), upravených pro české vydání a opatřených originálním doslovem Tomáše Dvořáka a Martina Charváta. Východiskem většiny textů je filozofie Gillese Deleuze a současná německá filozofie médií, studie jsou však zároveň detailními analýzami konkrétních uměleckých děl, postupů a žánrů.
…HERZOGENRATH, Bernd. Myslet média. Přeložil Jan PETŘÍČEK. [Praha]: Akademie múzických umění v Praze v Nakladatelství AMU, 2024. ISBN 978-80-7331-656-3.
Milena Lenderová, Vítězslav Prchal, eds.
2024
Pevnosti, hradby a opevnění jsou tématem dějin vojenství, dějin stavebnictví i dějin každodennosti. Byly budovány k vojenským účelům, proto jsou spojeny s válkou, obranou, logistikou, často s lidským utrpením. I tak zůstaly důležitými centry v měnící se krajině – vždyť byly místem k životu. Zůstaly jím i poté, kdy ztratily svůj vojenský význam. Tomuto tématu se věnuje druhý svazek ediční řady Militaria academica, který vychází z příspěvků 12. pardubického bienále a jehož vydání podpořila Fakulta filozofická Univerzity Pardubice.
…LENDEROVÁ, Milena a PRCHAL, Vítězslav. Živé pevnosti: města, lidé a opevnění v časech válečných, poválečných a v kulturní imaginaci. Militaria academica. Dolní Břežany: Scriptorium, 2024. ISBN 978-80-7649-059-8.
Monografie Kataríny Millové se zaměřuje na současná témata vývoje v dospělosti od jejího počátku až po střední věk. Obsahuje kapitoly, které prezentují nejnovější poznatky, teorie a modely týkající se období vynořující se dospělosti, čtvrtživotní krize, zakotvené dospělosti a krize středního věku. Z velké části jde o témata, která se začala řešit až v průběhu posledního čtvrtstoletí, některá z nich (například čtvrtživotní krize a zakotvená dospělost) se objevila v hledáčku psychologů ještě mnohem později
…MILLOVÁ, Katarína. Za branami dospělosti: současné pohledy na vývoj v dospělosti. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2024. ISBN 978-80-7465-646-0.
V novém svazku edice Stručná historie Milena Lenderová živě a se smyslem pro detail i pro širší souvislosti líčí dějiny žen v českých zemích od středověku po práh 21. století. Shrnuje a vysvětluje, jak se v průběhu dějin proměňovala dívčí puberta, s jakými ambicemi vstupovaly v různých dobách ženy do manželství či jak vnímaly své mateřství. Přichází s novou historickou perspektivou v pohledu na násilí vůči ženám ve veřejném i soukromém prostoru a zamýšlí se nad tím, jak se v průběhu staletí měnila ženská sexualita. Sleduje, kdy a jak ženy pronikly na trh práce a na univerzity, a nezapomíná ani na ty, jež se dostaly na opačnou stranu sociálního spektra – na ženy zločinné.
…LENDEROVÁ, Milena. Česká žena: stručná historie. V Praze: Paseka, 2025. ISBN 978-80-7637-507-9.
Sdílené rodičovství představuje jak teoretický koncept, jehož prostřednictvím lze nahlížet na vztahy mezi rodiči (nejen v situaci rozpadu rodiny), tak konkrétní systém organizace poradenských modulů, jejichž prostřednictvím lze rodiče i děti provést zátěží spojenou s rodinnými vztahovými neshodami. Publikace je určena široké odborné veřejnosti, která se setkává s rodinami potýkajícími se se vztahovými obtížemi, včetně rozpadu rodičovského vztahu, zejména soudcům, advokátům, sociálním pracovníkům, psychologům a psychoterapeutům, mediátorům, ale i pedagogům a zdravotníkům.
…PTÁČEK, Radek a PEMOVÁ, Terezie. Sdílené rodičovství: rodinné vztahy po rozvodu. Praha: Portál, 2024. ISBN 978-80-262-2216-3.
Americký historik Chris Miller nám ve knize Čipové války připomíná, že lidstvo v posledních sedmdesáti letech zažilo nejbouřlivější technologickou revoluci ve své historii – rozvoj čipů po desetiletí stoupá závratným tempem, které nemá u žádné jiné technologie obdoby. Miller tvrdí, že právě využití exponenciálně rostoucího výpočetního výkonu stálo za vítězstvím Spojených států ve studené válce a zajistilo jim současnou vojenskou a ekonomickou dominanci. Mikročipy jsou zásadním prostředkem k dosažení geopolitických ambicí, a proto jejich vývoji a výrobě věnuje stále větší pozornost i Čína.
…MILLER, Chris. Čipové války: boj o nejdůležitější technologii na světě. Přeložil Ondřej PROKOP. Zip. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4596-0.
Objevte kouzlo naší studovny
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Prohlášení o přístupnosti
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu