Otevřeno (zavírá se v 19:00)

Volných míst: 137/200

Knižní tipy

Knižní tipy

Pravidla nákazy: jak se šíří - a proč končí
Pravidla nákazy: jak se šíří - a proč končí

Adam Kucharski

2024

Proč finanční bubliny propukají tak rychle? Proč se některá videa na internetu stávají „virálními“ a některé dezinformační kampaně jsou tak efektivní? Proč je tak náročné vyrovnat se s šířením nových onemocnění, jako je SARS nebo covid-19? A přenášejí se některé formy chování, jako je kouření, násilí či jednání vedoucí k obezitě, podobným způsobem jako nakažlivé choroby? Rozsáhlé epidemie – virů, módních vln či idejí – se dnes šíří rychleji než kdy dřív. Jakými pravidly se řídí a co nám říkají o naší společnosti? Britský epidemiolog a matematik Adam Kucharski zkoumá široké spektrum nákaz – od nemocí, finančních krizí, násilí, manipulací na internetu či počítačových virů přes populární myšlenky a politické postoje až po lidové pohádky – a přesvědčivě dokládá, že pochopit fenomén nákazy je klíčem k porozumění modernímu světu.

KUCHARSKI, Adam. Pravidla nákazy: jak se šíří – a proč končí. Přeložil Petr HOLČÁK. Zip. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4525-0.

Byla, nebyla jedna betlémská hvězda...

Byla, nebyla jedna betlémská hvězda…

Byla, nebyla jedna betlémská hvězda…

Jihočeské Vánoce
Jihočeské Vánoce

Jihočeské Vánoce

Jihočeské Vánoce

Ukolébavka vánoční

Ukolébavka vánoční

Ukolébavka vánoční

Vánoční stromek
Vánoční stromek

Vánoční stromek

Vánoční stromek

Harry Collins – emeritní profesor University v Cardiffu, britský klasik „nové sociologie vědy“ – v této popularizačně laděné knize rozlišuje různé typy „expertství“, které lze v současných demokratických společnostech nalézt. Tímto rozlišením odpovídá na otázku, zda se dnes všichni můžeme legitimně považovat za (vědecké) experty: nemůžeme, alespoň tedy nikoli všichni za experty stejného druhu. Collinsovu knihu lze považovat za obranu vědy, resp. její partikulární epistemické kompetence, v době, kdy je autorita vědy mnoha sociálními mechanismy, ale také vlastními vědeckými neúspěchy či selháními oslabena.

COLLINS, H. M. Jsme dnes všichni vědečtí experti? Přeložil Gisela KUBRICHTOVÁ. Sociologické aktuality. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2024. ISBN 978-80-246-5659-5.

Netvoři a kritikové a jiné eseje
Netvoři a kritikové a jiné eseje

John Ronald Reuel Tolkien

2024

Soubor Tolkienových esejů Netvoři a kritikové nabízí jedinečnou příležitost poznat autora Hobita a Pána prstenů z méně známé stránky: jako učence zabývajícího se starou anglickou literaturou a jazykem; a pochopit, jak ho jeho bádání dovedlo k sepsání úchvatné ságy o Středozemi. Většina těchto textů byla původně přednáškami, nejde tedy o suché vědecké rozklady, ale pojednání přístupné všem pozorným čtenářům. Hned dva texty v knize se zabývají staroanglickým Béowulfem, další pak rytířskou básní Pan Gawain a Zelený rytíř. Nejrozsáhlejším a nejznámějším textem knihy je esej O pohádkách, z nějž se čtenář dozví mnohé o Tolkienových názorech na povahu fantastického žánru. K Tolkienově beletristické tvorbě se váže i esej Skrytá neřest, pojednávající o zálibě ve vytváření fiktivních jazyků.

TOLKIEN, J. R. R. Netvoři a kritikové a jiné eseje. Vydání druhé. Přeložil Jan ČERMÁK. Praha: Argo, 2024. ISBN 978-80-257-4439-0.

Základy odborné práce včetně základů informační etiky
Základy odborné práce včetně základů informační etiky

Věra Radváková, Tomáš Sigmund

2024

Publikace Základy odborné práce (včetně základů informační etiky) je druhé rozšířené vydání učebnice Základy odborné práce (Radváková, Sigmung, 2016). Kniha je doplněna především o aktuální poznatky v rámci informační etiky. Širší rozměr informační etiky je obsahem nové páté kapitoly věnující se riziku totality podporované moderními informačními technologiemi. V textu čtenář získá představu, jak lze k etickým problémům přistupovat. Rozšířena je také část o právní úpravě zacházení s informacemi, protože tato oblast byla silně ovlivněna zaváděním GDPR. Doplněná je i část Vědecká a odborná práce, kde autoři přidali novou kapitolu Metody vědecké práce, neboť je nutné počítat s tím, že i počet a komplexita výzkumných metod se v posledních letech zvýšily.

RADVÁKOVÁ, Věra a SIGMUND, Tomáš. Základy odborné práce včetně základů informační etiky. Druhé aktualizované a rozšířené vydání. Praha: Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2023. ISBN 978-80-245-2404-7.

Nezadržitelná vlna: technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století
Nezadržitelná vlna: technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století

Mustafa Suleyman a Michael Bhaskar

2024

Blížíme se ke kritickému bodu v historii našeho druhu. Vše se brzy změní. Brzy budete žít obklopeni umělou inteligencí. Bude organizovat váš život, řídit vaše podnikání a provozovat základní vládní služby. Budete žít ve světě tiskáren DNA a kvantových počítačů, upravených patogenů a autonomních zbraní, robotických asistentů a hojnosti energie. Nikdo z nás na to není připraven. Mustafa Suleyman je jako spoluzakladatel průkopnické společnosti DeepMind, která je součástí Googlu, v centru této revoluce. Nadcházející desetiletí bude podle něj definováno touto vlnou výkonných, rychle se šířících nových technologií. V knize Nezadržitelná vlna Suleyman ukazuje, jak tyto síly vytvoří obrovskou prosperitu, ale také ohrozí národní stát, základ globálního řádu. Zatímco naše křehké vlády spějí ke katastrofě, čelíme existenciálnímu dilematu: na jedné straně bezprecedentní škody, na druhé hrozba panovačného dohledu. Dokážeme si proklestit cestu mezi katastrofou a dystopií? Tato přelomová kniha od uznávaného odborníka na umělou inteligenci stanovuje „problém zadržení“ – úkol udržet kontrolu nad mocnými technologiemi – jako zásadní výzvu naší doby. Pojďme se tedy připravit na největší revoluci 21. století!

SULEYMAN, Mustafa a BHASKAR, Michael. Nezadržitelná vlna: technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století. Přeložil Tomáš BÍLA. Praha: Audiolibrix, 2024. ISBN 978-80-88494-39-3.

Depresivní společnost: k připomínce Markéty Sedláčkové
Depresivní společnost: k připomínce Markéty Sedláčkové

Je naše společnost depresivní? Podle WHO trpí depresí více než 400 miliónů lidí a deprese se řadí mezi největší zdravotní zátěže na světě. V médiích se pravidelně objevují zprávy o zvyšujícím se počtu lidí, kteří navštěvují psychiatra nebo užívají antidepresiva. Je to znamení, že je naše společnost nemocná? Nebo je jen otevřenější a přestala stigmatizovat duševní onemocnění? Je vůbec možné a žádoucí zkoumat depresi a úzkostné poruchy coby sociální fenomén? Studenti Katedry sociologie FF UK společně s odborníky z oborů religionistiky, sociologie, antropologie, ekonomie a psychologie přináší pestrou mozaiku možných pohledů na toto velmi aktuální téma.

PLÍČKOVÁ, Olga. Depresivní společnost: k připomínce Markéty Sedláčkové. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2024. ISBN 978-80-246-5809-4.

Shopping Basket