Otevřeno (zavírá se v 19:00)

Volných míst: 19/200

Aktuality » Zpravodaj » Objevte fascinující svět Vojtěcha Náprstka

Objevte fascinující svět Vojtěcha Náprstka

Knižní tipy

Připojte se k nám na cestě časem a objevte fascinující svět Vojtěcha Náprstka. Tento článek představuje výběr zajímavých děl, které se zabývají osobou a životem tohoto významného českého mecenáše a podnikatele.
Vojta Náprstek (kresba: Jan Vilímek, public domain)
Vojta Náprstek
(kresba: Jan Vilímek, public domain)
Ženy rodiny Náprstkovy
Zdroj: obalkyknih.cz

Irena Štěpánová, Ludmila Sochorová, Milena Secká

2001

Irena Štěpánová, Ludmila Sochorová, Milena Secká

2001

Monografie přibližuje osudy tří žen, představitelek tří generací významné české rodiny, která stála ve středu kulturního a společenského života po celou druhou polovinu 19. století. Spolkový život, divadlo, vlastenecké salóny a slavnosti, muzeum, výstavy, ženské vzdělávání a emancipace, charita, kontakty s krajany, nic z toho se neobešlo bez Vojty Náprstka. Mnohem méně se ví o jeho matce Anně a manželce Josefě, svérázných charakterech, bez jejichž pochopení, pomoci a obětavosti by se nemohl stát tím, čím byl. Podobně byla neprávem opomíjena zajímavá osobnost bratra Ferdinanda a jeho dcera Boženka, jediná dědička rodového jména. Starý měšťanský dům U Halánků, sídlo Náprstkova muzea, je nejen kulisou, ale živým střediskem, kde se proplétalo soukromé s veřejným ve zvláštní neopakovatelné směsici.

ŠTĚPÁNOVÁ, Irena; SECKÁ, Milena a SOCHOROVÁ, Ludmila. Ženy rodiny Náprstkovy. Ecce homo. Praha: Argo, 2001. ISBN 80-7203-354-9.

Vojta Náprstek a jeho doba
Zdroj: obalkyknih.cz

Zdeněk Šolle

Felis

1994

Zdeněk Šolle

Felis

1994

První rozsáhlejší monografie zahrnující zevrubný životopis i zhodnocení mnohostranného působení významného českého vlastence, národopisce a zapáleného bojovníka za pokrok. Barvitý obraz české společnosti doby předbřeznové, nový pohled na rok 1848, na americkou společnost 50. let 19. stol., na první české vystěhovalce do New Yorku, Wisconsinu, Iowy a St. Louis a kus českých dějin druhé poloviny 19. stol.

ŠOLLE, Zdeněk. Vojta Náprstek a jeho doba. Praha: Felis, 1994. ISBN 80-901766-0-7.

Předložená publikace se snaží v sedmi kapitolách postihnout barvitý život muže, který v druhé polovině 19. století svými aktivitami zasahoval do mnoha sfér života Pražanů a nejen jich. Po návratu z nucené emigrace v Americe se rozhodl získané zkušenosti a vědomosti uplatnit ve prospěch blaha svého národa a veškerou svou činností se snažil o zprostředkování moderních myšlenek ze zahraničí. V osvětě viděl lék na duševní i duchovní zaostalost, a tak jako první otevřel svou knihovnu široké veřejnosti. Druhým krokem byl pravidelný přístup k vědeckým a technickým vynálezům, které mělo zprostředkovávat jím založené průmyslové muzeum. Náprstek si jako jeden z prvních uvědomoval, že národní obrození nebude dokončeno bez zapojení vzdělaných žen a pro ně otevřel ve svém domě první ženský vzdělávací spolek – Americký klub dam. Nejvíce své pokrokové myšlenky ale uplatňoval v rámci komunální politiky jako pražský radní. Jeho zásluhou byla postavena Petřínská rozhledna, bylo prosazeno elektrické osvětlení ulic, pohyblivý chodník na Letnou, zavádění telefonu a plynu do domácností aj. Celý život se snažil přivézt svět do Čech (ať již technickými vynálezy nebo sbírkami pro své muzeum), ale i Čechy do světa (podporou českých vystěhovalců nebo odborníků pracujících v zahraničí.). Text publikace je doplněn citacemi z dobových periodik, literatury i soukromých deníků, jakož i četnými obrázky. Věříme, že muž, o kterém se ví, že učil ženy šít na šicím stroji, si zaslouží monografii, která upozorní i na jeho další neméně zajímavé aktivity.

SECKÁ, Milena. Vojta Náprstek: vlastenec, sběratel, mecenáš. Praha: Vyšehrad, 2011. ISBN 978-80-7429-173-9.

Byl to můj osud-- : zápisky Josefy Náprstkové
Zdroj: obalkyknih.cz

Milena Secká, Martin Šámal

2014

Vůbec poprvé se představují veřejnosti autentické zápisky Josefy Křížkové-Náprstkové (1838–1907), manželky zakladatele Náprstkova muzea. Původně služka z vinopalny U Halánků se provdala za bohatého vlastence a mecenáše Vojtu Náprstka, který v ní našel oddanou a schopnou spolupracovnici. Ve svých zápiscích vzpomíná na dětství prožité na Betlémském náměstí v Praze, na revoluční rok 1848 i na svou zaměstnavatelku Annu Fingerhutovou. Podstatná část vzpomínek je věnována manželovým aktivitám, především pak založení muzea a jeho příznivcům. I když většinu života prožila ve stínu svého slavného manžela, udržovala přátelství s mnoha představiteli pražské vlastenecké společnosti druhé poloviny 19. století. Korespondovala si s mnoha cestovateli a krajany z celého světa a podává tak netradiční pohled na ně i jejich aktivity. Kniha je unikátním svědectvím o pozoruhodném životě a díle prosté, přesto však mimořádné ženy.

SECKÁ, Milena; ZEYER, Julius; ŠÁMAL, Martin a NÁPRSTKOVÁ, Josefa. Byl to můj osud–: zápisky Josefy Náprstkové. Praha: Národní muzeum, 2014. ISBN 978-80-7036-423-9.

Milena Secká

2016

Monografie podrobně sleduje život ženy, která vstoupila do služby v osmnácti letech a zůstala v ní, v přeneseném slova smyslu, po celý život. Pílí, houževnatostí a rozvíjením společenských styků se stala ženou, jejíž příspěvek k formování instituce, již dnes známe jako Náprstkovo muzeum, byl klíčový. Životopis Josefy Náprstkové čerpající z dobových pramenů doplňuje přehled její činnosti v různých spolcích, stejně jako v oblasti muzejních akvizic. Úryvky z dopisů dokumentují Josefinu činnost a život, zároveň však slouží jako pramen poznání kultury korespondence v 19. století. Knihu doplňuje množství obrázků, barevná příloha a rejstřík. Josefa Náprstková patří k výjimečným ženám 19. století: pomohla vybudovat významné české muzeum, pracovala na ženské emancipaci, rozvíjela kontakty mezi krajany a jejich původní vlastí a po boku manžela uváděla ideje národního obrození do praxe.

SECKÁ, Milena. Jen Náprstková, prosím…: neobyčejný život v dobových pramenech. Praha: Národní muzeum, 2016. ISBN 978-80-7036-488-8.

Kateřina Klápšťová, Otokar Homola

2016

Vojta Náprstek podnikl svou cestu k Dakotům v roce 1856, právě v období, kdy jejich kultura pod tíhou velkých ekonomických a politických změn stála na rozcestí. Dakotové čelili tlaku majoritní společnosti, která jim postupně redukovala území a usilovala o jejich kulturní asimilaci. Tématem knihy jsou nejen samotné předměty ze sbírky Vojty Náprstka, okolnosti jejich získání a osobnost sběratele, ale v neposlední řadě i kulturní souvislosti, o nichž tyto předměty vydávají svědectví.

KLÁPŠŤOVÁ, Kateřina a HOMOLA, Otokar. Dakotská kultura na rozcestí: Vojta Náprstek a jeho dakotská sbírka z roku 1856 = Dakota culture at the crossroads : Vojta Náprstek and his Dakota collection from 1856. Přeložil Zdeňka SCHORMOVÁ, přeložil Kateřina MILLEROVÁ. Editio Monographica Musei Nationalis Pragae. Praha: Národní muzeum, 2016. ISBN 978-80-7036-494-9.

Milena Secká, Blanka Hnulíková

2016

Kolekce unikátních portrétů z fondů Náprstkova muzea. / A collection of unique portraits from the collections of the Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures.

SECKÁ, Milena; HNULÍKOVÁ, Blanka a ŠEJBL, Jan. Vojta Náprstek, jeho rodina a přátelé: kolekce unikátních portrétů z fondů Náprstkova muzea = Vojta Náprstek, his family and friends : a collection of unique portraits from the collections of the Náprstek Museum of Asian, African and American cultures. Praha: Národní muzeum, 2016. ISBN 978-80-7036-512-0.

Martin Šámal

2017

Vojta Náprstek (1826–1894) je znám jako zakladatel Českého průmyslového muzea, podporovatel českých krajanů v zahraničí, propagátor ženského vzdělávání či progresivní komunální politik. V mládí byl ovšem především upřímný vlastenec, který se během svých vídeňských studií podílel na organizaci kulturního života vídeňských Čechů a v roce 1848 se aktivně zapojil do revolučního dění. Koncem roku 1848 odešel do Ameriky, kde strávil téměř deset let (1848–1858). Předkládaná edice se snaží zpřístupnit veřejnosti korespondenci, kterou v této době udržoval se svými blízkými. Jedná se o téměř devadesát dopisů, které pozoruhodně dokumentují jeho peripetie a působení v Americe. Představují zajímavý příspěvek k poznání života Vojty Náprstka a jeho rodiny, ale v obecné rovině také unikátní pramen k dějinám českého vystěhovalectví do Ameriky na začátku 2. poloviny 19. století.

ŠÁMAL, Martin. Jsem svobodný…: edice rodinné korespondence Vojty Náprstka 1848-1858. Přeložil Alžběta FRÝDLOVÁ. Praha: Národní muzeum, 2017. ISBN 978-80-7036-540-3.

Shopping Basket