Registr výzkumných organizací (ROR, Research Organization Registry, https://ror.org) shromažďuje jedinečné mezinárodní identifikátory výzkumných organizací ROR ID.
DOI – ORCID ID – ROR ID
Persistentní identifikátory organizací jsou nezbytné pro jednoznačné určení afiliací výzkumných pracovníků v procesu publikování, vyhledávání a hodnocení vědeckých výsledků. Mezinárodních identifikátorů organizací je celá řada např. ISNI, Ringgold aj., ROR ale momentálně nabývá na významu a mohl by se stát univerzálním článkem v řetězci metadat: dílo, digitální objekt (DOI) – autor (ORCID ID) – organizace (ROR ID).
Vznik ROR
Na vývoji ROR se podílela komunita vědeckých a informačních pracovníků a organizací, které se mimo jiné zabývají persistentními identifikátory a přidělováním DOI – Crossref, DataCite, California Digital Library, Digital Science, ORCID aj. Registr ROR vznikl po dlouhých přípravách v roce 2019 a jeho jádrem se stala databáze GRID.
Jak funguje ROR
Registr provozují organizace California Digital Library, Crossref a DataCite a spravuje ho Řídící skupina, která má na starosti strategické plánování a rozhodovací činnost. Dále se na rozvoji registru podílí Poradní skupina komunity ROR, což jsou většinou zainteresovaní pracovníci z různých organizací. Financování registru je zajišťováno řídícími organizacemi, z grantů a od podporovatelů (např. Clarivate, Cambridge University Press, Dryad, nově SCOSS).
Komunikace v ROR probíhá v diskuzních skupinách různého zaměření či na online setkáních v rámci Poradní komunitní skupiny ROR, kterých se může zúčastnit každý registrovaný zájemce. Aktuální informace jsou registrovaným zájemcům zasílány e-mailem, dále jsou k dispozici na Blogu, Twitteru či na platformě Slack.
Výzkumná organizace v ROR
Registr ROR obsahuje více než 102 tisíc ROR ID. Za výzkumnou organizaci se považuje jakákoliv organizace, která provádí a publikuje výzkum, zaměstnává či vzdělává vědecké pracovníky. Taková organizace musí být samostatná, na nejvyšší úrovni (např. registr obsahuje ROR ID univerzit, nikoliv jejich fakult) a je používána jako afiliace autorů ve vědeckých výstupech. Většina českých výzkumných organizací má v ROR svůj záznam. Pokud organizace není nalezena pod českým ani anglickým názvem nebo pod identifikátory – Wikidata, ISNI aj., je možné zažádat o její přidání.
Integrace ROR ID
Identifikátor ROR lze využít v každém systému, kde jsou shromažďována data o institucionální příslušnosti vědců. ROR ID je zaintegrováno např. do systémů COS (Center for Open Science), Identifiers.org, Open Access Monitor, CERN-INSPIRE, v repozitářích PANGAEA, Dryad a figshare, FAIRsharing, Wikidata, Crossref, DataCite, Phenom vydavatelství Hindawi, SciELO, více o integracích viz.
ORCID využívá ROR ID jako hlavní identifikátor pro afiliace vzdělávacích institucí či pracovišť v profilech vědeckých pracovníků. Společnost Clarivate, provozovatel Web of Science, začala ROR finančně podporovat. Národní repozitář, pilotní projekt datového repozitáře sdružení CESNET, zobrazuje ROR ID v metadatech výzkumných dat. Abstraktová a citační databáze recenzované literatury Scopus zatím integraci ROR ID nechystá.
ROR byl v letošním roce vybrán společností SCOSS (Global Sustainability Coalition for Open Science Services), spolu s Dryad a La Reference, jako nekomerční infrastruktura, která je klíčová pro otevřenou vědu a je hodná finanční podpory více viz.
Záznam ROR
Struktura záznamu ROR:
- ROR ID – má podobu webové adresy (např. ROR ID Knihovny AV ČR je https://ror.org/028sgmw18);
- primární název, který se používá jako afiliace (v AV ČR by se afiliace měly zapisovat podle Pokynu Akademické rady AV ČR );
- aliasy, zkratky, další názvy organizace (také podle Pokynu);
- URL organizace – používá se obecná oficiální URL adresa; nepoužívá se URL s přeloženými verzemi -např. s příponou /en;
- údaje o poloze;
- vztahy mezi organizacemi – nadřazený/podřízený/související/předchůdce/nástupce (vzhledem k tomu, že v ROR jsou organizace na nejvyšší úrovni, jedná se spíše o vyjádření kontextu vztahů např. univerzita a přidružená nemocnice či AV ČR a pracoviště AV ČR);
- status – aktivní/neaktivní/zrušený;
- typ organizace – např. vzdělávání/vláda/archiv/zdravotní péče/nezisková organizace;
- odkazy na jiné identifikátory např. ISNI, Crossref Funder ID, Wikidata.
V podpoře ROR jsou podrobně vypsána pravidla zápisu pro jednotlivá pole záznamu.
Oprava ROR záznamu, aktualizace registru
Pokud je v záznamu ROR nalezena chyba, je možné zadat požadavek na opravu. Požadavek se zadává přes formulář, který je k dispozici pod záznamem konkrétní organizace. Požadavek prochází různými fázemi schvalování a jeho proces je možné sledovat na Githubu, popř. je zadavatel informován e-mailem. S jakoukoliv opravou záznamů ROR pracovišť AV ČR je možné se obrátit na Oddělení správy knihovních systémů KNAV (ASEP).
Přibližně každý měsíc probíhá aktualizace celé databáze, která je jako datový soubor k dispozici v repozitáři Zenodo. V ORCID by se aktualizace záznamu ROR měla projevit do 3 týdnů. Pokud má vědecký pracovník v profilu uloženou starou afiliaci (bez ROR), nová afiliace se automaticky nepřidá do jeho profilu, musí se znovu vybrat z roletky v části zaměstnání/vzdělání. ORCID umožňuje opravit afiliace vědcům hromadně pomocí nástroje Affiliation Manager, který mají k dispozici pouze členové konsorcia ORCID.
Akademie věd ČR a ROR ID
AV ČR má v registru ROR své ROR ID, které je propojeno s ROR ID jednotlivých pracovišť AV ČR. Je důležité, aby pracoviště AV ČR uváděla v metadatech, popř. publikacích, své vlastní ROR ID, nikoliv ROR ID celé AV ČR. ROR ID jsou obsažena v systému ASEP, v autoritách jednotlivých pracovišť, zatím se však neexportují. ROR ID a ORCID ID se vyplňují do metadat datových záznamů uložených v Datovém repozitáři ASEP při přidělování DOI organizací DataCite. Dále se ROR ID a ORCID ID mohou dostávat do metadat recenzovaných článků časopisů AV ČR v rámci přidělování DOI organizací Crossref. Tyto identifikátory jsou také přítomné u některých časopisů v Digitální knihovně AV ČR ve formě odkazů. V roce 2022 byla proklikatelná ORCID ID a ROR ID zobrazena v recenzovaných článcích časopisu Knihovědného oddělení KNAV Knihy a dějiny ve webovém rozhraní AS Journals. Návrhy možného zobrazení ROR ID v databázích, popř. v publikacích, a informace pro vydavatele, jsou k dispozici na webu ROR. V roce 2023 se bude připravovat export těchto identifikátorů do OpenAIRE.
ROR ID a Repozitář AV ČR (ASEP)
Institucionální Repozitář AV ČR (ASEP) pracuje na integraci ROR ID pracovišť AV ČR. ROR ID i ORCID ID jsou přidávána do metadat při přidělování a registraci DOI datovým záznamům z Datového repozitáře ASEP ve webovém rozhraní DataCite Fabrica. Další informace o Datovém repozitáři (součást Repozitáře AV ČR) jsou k dispozici na webu Knihovny AV ČR – ASEP.
Zde jsou metadata datového záznamu s ROR ID a ORCID ID, jehož DOI registrovala KNAV v DataCite.
ROR ID a Digitální knihovna AV ČR
V Digitální knihovně AV ČR se mohou zobrazovat ROR ID a ORCID ID u jednotlivých článků. V rámci přidělování DOI recenzovaným článkům některých časopisů AV ČR se dostávají tyto identifikátory do metadat článků v Crossref.
Zájemci o přidělování DOI organizací Crossref článkům z časopisů AV ČR se mohou pro více informací obrátit na Oddělení zpracování časopisů KNAV. DOI lze přidělovat i zpětně. Pro zobrazování identifikátorů v Digitální knihovně je možné kontaktovat Oddělení pro digitální knihovnu více informací zde.
Zdroj:
Research organization registry. ROR [online]. Datum aktualizace 11. 12. 2022 [cit. 2022-12-11]. Dostupné z: https://ror.org
Seznam rychlých odkazů na informace o ROR:
- ROR ID Akademie věd ČR – rozcestník pro všechna pracoviště AV ČR
- Research Organization Registry – homepage
- Základní informace o ROR, historie vývoje
- Vyhledávání ROR ID v ROR
- Kontakty ROR
- Aktualizace ROR
- Struktura záznamů ROR ID
- Jak se zapojit do komunity ROR
- Github komunity ROR
- Podporovatelé ROR, struktura řízení ROR
- Integrace ROR
- Pravidla metadat ROR ID
- Informace pro vydavatele o přidávání ROR do metadat
- Jak zobrazovat ROR ID
- ROR ID v záznamu ORCID
- ROR ID v metadatech DOI v Crossref a DataCite
- Open Journal Systems a ROR
- Rest API
Slovník pojmů:
- AS JOURNALS – Digitální knihovna AV ČR – online časopisy je webové rozhraní pro prezentaci a zpřístupnění odborných periodik vydávaných zejména v působnosti Akademie věd ČR; může sloužit jako hlavní webové sídlo časopisu; nedílnou součástí je možnost prohlížení plných textů ve formátu PDF, což je řešení vhodné zejména pro časopisy, které fungují v publikačním režimu Open Access; https://asjournals.lib.cas.cz/magazines/o-projektu
- CALIFORNIA DIGITAL LIBRARY – digitální knihovna Kalifornské univerzity zaměřená na vědecké informace
- COS (Center for Open Science) – informace o integraci ROR viz https://ror.org/blog/2022-11-28-case-study-osf/
- CROSSREF – mezinárodní registrační agentura, která poskytuje organizační a technickou infrastrukturu pro registraci a využití DOI v oblasti vědeckého výzkumu
- DataCite – nezisková organizace, která poskytuje trvalé identifikátory DOI zejména pro výzkumná data a výsledky výzkumu; Knihovna AV ČR zde registruje DOI pro výzkumná data ze svého datového repozitáře
- DIGITAL SCIENCE – softwarová řešení podporující výzkumné pracovníky od vzniku myšlenky až po hodnocení jejich výzkumu; provozovatel databáze GRID (předchůdce ROR)
- DOI (Digital Object Identifier) – persistentní identifikátor digitálního objektu (odborné články, knihy, datasety aj.)
- DRYAD – mezinárodní úložiště s otevřeným přístupem k výzkumným datům, na nichž jsou založeny vědecké publikace; jako první integroval ROR
- GRID (Global Research Identifier Database) – globální databáze identifikátorů v oblasti výzkumu; k 4. čtvrtletí 2021 skončila a stala se základem pro ROR
- ISNI (International Standard Name Identifier) – jednoznačná, globální identifikace identit, tj. fyzických osob a korporací, které jsou v roli tvůrců, producentů, vydavatelů, distributorů nebo správců intelektuálních obsahů (děl); je obsaženo v záznamu ROR ID a ORCID
- NÁRODNÍ REPOZITÁŘ – pilotní provoz části repozitáře pro ukládání a zveřejňování výzkumných dat; provozováno sdružením CESNET v rámci pilotního budování národní repozitářové platformy; více viz https://du.cesnet.cz/cs/navody/narodni_repozitar/start
- ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – webový profil, který jednoznačně identifikuje osobu a umožňuje přidávat další informace (studium, zaměstnání, projekty, publikace ad.); v záznamu ORCID je využíváno ROR ID pro afiliace vzdělávacích institucí a pracovišť
- REPOZITÁŘ AV ČR (ASEP) – institucionální repozitář Akademie věd ČR, datové i bibliografické záznamy pracovišť AV ČR lze vyhledávat v online katalogu – https://asep.lib.cas.cz/arl-cav/cs/rozsirene-vyhledavani/
- RINGOLD ID (RIN) – jedinečný číselný identifikátor používaný pro organizace; vyhledávání funguje pro přihlášené uživatele
- SCOPUS – abstraktová a citační databáze recenzované literatury
- SCOSS (Global Sustainability Coalition for Open Science Services) – informace o výběru ROR, spolu s Dryad a La Reference, jako nekomerční infrastruktury, které jsou klíčové pro otevřenou vědu a hodné finanční podpory https://ror.org/blog/2022-11-22-scoss-selects-ror/
- WEB OF SCIENCE (WoS) – jednotné rozhraní společnosti Clarivate pro přístup do citačních a abstraktových databází
- ZENODO – repozitář, který vznikl v rámci programu OpenAire, provozovaný CERNem; open data; datasety s aktualizacemi ROR jsou k dispozici zde https://zenodo.org/communities/ror-data?page=1&size=20