Knihovna AV ČR uspořádala v květnu 2021 po roční pauze Seminář pro pracovníky knihoven a SVI ústavů AV ČR. Na programu bylo devět prezentací, které měly za cíl seznámit účastníky s novinkami v odborných činnostech KNAV. Změna oproti předchozím ročníkům byla ve formě, která se letos přesunula do online prostředí.
Po úvodním přivítání od ředitelky KNAV Ing. Magdalény Veckové následoval první odborný příspěvek od Mgr. Ivy Burešové, která účastníky semináře seznámila s aktuálním zajištěním přístupů do elektronických informačních zdrojů. Prostřednictvím KNAV mají všechny ústavy stále přístupných šest databází – Web of Science, Scopus, Ebsco, ProQuest, JSTOR, Emerald Premier. Od roku 2022 k nim přibude databáze PNAS. U elektronických zdrojů, které má předplacené pouze KNAV, avšak pro pracovníky knihoven ústavů jsou bezplatně dostupné, je nově zajištěn vzdálený přístup do databáze Anopress a i nadále bude možný přístup do celé databáze Bookport.
Mgr. Kateřina Weissová z Oddělení akvizice apelovala na účastníky, aby odevzdávali povinné výtisky a to nejen z tištěné produkce, ale také born-digital dokumenty. KNAV shromažďuje a uchovává tiskovou produkci AV na jednom místě. Dále představila formulář na zakoupení nové knihy a službu DDA (Proquest Ebook Central), kde má uživatel přístup k e-knihám a každou si může 5 minut číst. Následně může vznést požadavek na její trvalý nákup, anebo krátkodobou výpůjčku.
Tomáš Jandera informoval o tom, jak KNAV reagovala na zhoršenou situaci v covidové době, kdy musela být knihovna fyzicky zavřená a následně dostupná pouze s omezeným přístupem.
Mgr. Markéta Herudková vysvětlila ve své prezentaci nejprve rozdíly mezi Digitální knihovnou AV ČR, Českou digitální knihovnou a Digitalniknihovna.cz. Dále informovala o online zpřístupnění děl nedostupných na trhu. V druhé části seznámila účastníky o podmínkách zpřístupňování publikací vydávaných, jak v tištěné formě, tak elektronické, v ústavech AV ČR v Digitální knihovně AV ČR.
Mgr. Marta Kuchtová potvrdila, že změna knihovního systému se v KNAV zatím nechystá, přestože je situace v oblasti knihovních systémů nejen v ČR, ale také v zahraničí, aktivně sledována. Podpora systému ALEPH je tak pro ústavy nadále zajišťována.
Mgr. Petra Bártková odprezentovala aktuální stav databáze ASEP. V posledních úpravách databáze byly mimo jiné nastaveny kontroly povinných údajů pro RIV při zápisu záznamu, údaje byly aktualizovány dle požadavků RIV, dochází k úpravám autorit autorů a průběžnému čištění databáze. Byly také aktualizovány manuály pro uživatele. Na přednášku navázal Mgr. Rudolf Sýkora, který popsal postup při ukládání datových souborů do databáze ASEP.
Mgr. David Jiří Šlosar se ve své prezentaci věnoval jednak problematice bibliometrie a identifikace ústavů AV ČR, ale také Data plan managementu, v jehož rámci je KNAV součástí skupiny národní úrovně a má na starost vzdělávání a klade si za cíl být podporou pro vědecké pracovníky.
Online semináře se zúčastnilo 89 pracovníků, což je podstatně více než fyzického semináře v roce 2019. Přesto by někteří účastníci, dle zpětné vazby, uvítali raději fyzickou, neboli offline formu. Délka semináře se svým trváním od 10:00–14:15 včetně přestávek se zdála příliš dlouhá vzhledem k obsahu.
Prezentace ze semináře jsou dostupné na webu KNAV.