Výpůjční služby KNAV v době koronakrize

Výpůjční služby KNAV v době koronakrize

 

Knihovna AV ČR patřila k prvním institucím, které uzavřely své brány veřejnosti z důvodu prevence šíření onemocnění Covid-19. Stalo se tak již 4. března 2020, kdy vedení AV ČR vyhlásilo do odvolání zákaz vstupu odborné i laické veřejnosti do budovy na Národní, knihovnu nevyjímaje. Snaha o nalezení řešení, které by umožnilo užívání vybraných služeb knihovny a zároveň neohrozilo uživatele či zaměstnance budovy, vedla k částečnému obnovení výpůjčních služeb již o několik dní později, 9. března. Registrovaní uživatelé s absenčním členstvím si mohli opět objednávat fyzické dokumenty (nutná však byla objednávka předem prostřednictvím čtenářského konta) a na místě si je samoobslužně vypůjčit. Tím se omezila doba strávená ve studovně na minimum a uživatelé zároveň získali možnost přístupu k velké části fyzických dokumentů, ačkoli i to mělo své limity, neboť jednotky s prezenčním statusem zůstaly nedostupné.

Úplné uzavření knihoven

Po pouhém týdnu došlo k další změně. Na základě vyhlášení nouzového stavu Vládou ČR byla knihovna od pondělí 16. 3. znovu uzavřena. Na rozdíl od první uzavírky bylo od počátku jasné, že tentokrát vše potrvá déle. Opět byla zrušena možnost objednávání dokumentů, veškeré existující požadavky na absenční dokumenty byly vymazány a připravené jednotky vráceny do skladu. V tuto chvíli stále existovala možnost vracet knihy do návratového knižního boxu u vstupu do budovy, ta však byla o den později zrušena. Vyhlásili jsme tedy prominutí veškerých pokut za včas nevrácené jednotky vzniklé od 13. 3. včetně. Knihovna se definitivně přesunula do online prostoru.

Online služby knihovny

Na počátku fungovala možnost vzdáleného přístupu k elektronickým informačním zdrojům standardně – naši uživatelé užívali k přihlášení své stávající údaje, ostatní zájemci si mohli registraci snadno zařídit po vyplnění webového formuláře a zaplacení poplatku 150 Kč. 19. 3. byl poplatek snížen na symbolickou 1 Kč v rámci akce „Knihovna za korunu“. Zájem byl obrovský; v prvních dnech jsme evidovali několik set registrací denně, v následujících týdnech se jednalo o každodenní nárůst desítek nových uživatelů. Pro srovnání: při běžném provozu knihovny se většinou pohybujeme v rozmezí 1–⁠5 online registrací za den. Vzhledem k tomu, že každou registraci je nutno ověřit a potvrdit individuálně, jejich vyřizováním jsme se zabývali několik týdnů – většina pracovníků Oddělení výpůjčních a referenčních služeb nemohla registrace z technických důvodů bez přítomnosti v knihovně zpracovávat. Dočasně tak nebylo možné dodržet termín vyřízení žádosti do 2 pracovních dnů, který je uveden v knihovním řádu.

Nabídka „Knihovna za korunu“ byla součástí aktivity Akademie věd ČR s názvem #Věda na doma. V jejím rámci publikovaly ústavy AV ČR videa (většinou vzniklá v domácích podmínkách) s přednáškami na témata z různých oborů, postupně projekt zahrnul také podcasty, online výstavy či soutěže a kvízy. Knihovna zvýšila své aktivity na sociálních sítích a denně publikovala popularizační příspěvky s doporučujícími odkazy na odborné texty, přístupné buď volně či po provedení online registrace.

Díky mimořádné dohodě s kolektivními správci autorských práv byl všem studentům, pedagogům a pracovníkům AV ČR, kteří jsou zároveň registrovanými uživateli KNAV, od 9. 4. do 20. 5. umožněn vzdálený přístup k celému obsahu Digitální knihovny AV ČR, včetně děl chráněných autorským zákonem, která jsou standardně dostupná pouze z počítače v prostorách knihovny. Podobným způsobem získali tito uživatelé také přístup do digitálních knihoven Národní knihovny a Moravské zemské knihovny v rámci projektu Národní digitální knihovna pro studenty VŠ.

Improvizovaná půjčovna a otevření studovny

Přístup k fyzickým dokumentům byl díky postupnému uvolňování opět částečně obnoven v pondělí 27. 4. V mnoha ohledech opatření kopírovala ta, která platila během první uzavírky – půjčovat bylo možné pouze předem objednané dokumenty, které byly v době návštěvy připraveny k vypůjčení. Nově bylo rovněž povoleno půjčování prezenčních dokumentů, a to maximálně na dobu 30 minut, během které bylo možné si z nich samoobslužně pořídit kopie. V rámci posílení hygienických opatření jsme nainstalovali plexiskla, která posloužila jako ochrana pracovníků u informačního a později i výpůjčního pultu. Obnovili jsme provoz návratového knižního boxu a pro vrácené knihy zavedli třídenní karanténu.

Výpůjční doba byla zkrácena na 9–17 hodin (z obvyklých 9–19) kvůli zavedení směnného provozu. K němu jsme přistoupili z preventivních důvodů, aby i v případě karantény části pracovníků mohla knihovna zůstat v provozu. Den otevření zároveň znamenal ukončení akce „Knihovna za korunu“.

V tomto nastavení jsme fungovali přibližně měsíc, v pondělí 1. 6. jsme pak konečně mohli otevřít studovnu. Směnný provoz zůstal zachován, s ním i zkrácená otevírací doba. Počet míst ve studovně byl omezen na 80, z toho 7 v počítačové studovně, kvůli zachování dvoumetrového rozestupu; obnovili jsme také možnost rezervace individuálních studoven. Roušky zůstaly i nadále povinné, stejně tak dezinfekce rukou, která byla pro uživatele k dispozici na vybraných místech. Promíjení zpozdného jsme ukončili 15. 6. (tedy necelé dva měsíce poté, co začalo být možné výpůjčky opět vracet), abychom uživatelům poskytli dostatek času.

Aktuální situace a výhledy do budoucna

Od 1. do 30. 8. byla knihovna jako každé léto plánovaně uzavřená. Vzhledem k nepříznivému vývoji situace bylo s nástupem září rozhodnuto o zachování sníženého počtu studijních míst i směnného provozu, tentokrát s otevírací dobou od 9 do 18 hodin. Kvůli karanténě byl krátkodobě omezen provoz externího depozitáře a později také Reprografického a knihařského centra. Uzavření knihoven 22. 10. a následné zpřístupnění chráněného obsahu digitálních knihoven pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky na začátku listopadu připomíná v mnohém situaci na jaře. 19. 11. jsme v souladu s novými vládními opatřeními obnovili možnost samoobslužných výpůjček předem objednaných dokumentů. Aktuálně se připravujeme na částečné otevření studovny a spolu s ostatními doufáme, že se již nebudeme muset vracet ke striktnějším opatřením.