Webové stránky pro Open Access časopisy jsou nástrojem pro prezentaci obsahu odborných periodik. Jelikož jeho nedílnou součástí je možnost prohlížení plných textů ve formátu PDF, je toto řešení ideální pro časopisy, které fungují v publikačním režimu Open Access. Tedy pro ta periodika, která nabízejí kromě prezentace časopisu, také volný přístup k jeho obsahu. Prostřednictvím těchto webových stránek mohou časopisy prezentovat svůj nejnovější obsah mnohem širšímu okruhu uživatelů, než pouze přes web časopisu nebo pouze přes některou z digitálních knihoven. Oproti klasickým webovým stránkám má toto řešení propracovanější vyhledávací a zobrazovací rozhraní. Na rozdíl od prohlížení v digitální knihovně navíc dostane uživatel také podrobné informace o časopisu.
Ještě před vstupem na web konkrétního časopisu je uživateli nabídnut rozcestník všech časopisů, které tento nástroj používají. Uživatel si tedy nejprve vybere ze seznamu požadovaný časopis a následně je odkázán na jeho webovou prezentaci.
Tento nástroj je v následujícím textu představen na příkladu časopisu Knihy a dějiny, který vydává KNAV.
Obrázek 1: Stránka „O časopisu“ v rámci webu Knihy a dějiny
Předkládaná grafická podoba webu (viz Obrázek 1) je v této podobě ve finální verzi. Do určité míry lze vzhled upravit podle individuálních požadavků redakce konkrétního časopisu. Je možné definovat základní sadu barev, která je v rámci webu použita. Nespornou výhodou této možnosti je přívětivost používání pro uživatele, kdy není nucen orientovat se při prohlížení jednotlivých časopisů pokaždé v novém rozhraní. Barevná změna zároveň zaručuje odlišnost od ostatních časopisů. V případě časopisu Knihy a dějiny byla hlavní barva určena podle barvy obálky tohoto časopisu. Kromě nastavení barev je také možné přidávat či skrývat položky menu. Není tedy nutné použít všechny položky, uvedené v návrhu výše. Zároveň lze přidat další položky z předem připravených. Samozřejmostí je možnost přepnout rozhraní do anglické verze (viz Obrázek 1, vpravo nahoře).
Metadata
Obsah časopisu je v rámci celého webu zpracován na úroveň článku. Při vyhledávání, prohlížení, stahování apod. je tedy základní jednotkou článek. Poněvadž jde o nadstavbu Digitální knihovny AV ČR, spravovanou v systému Kramerius, potřebná metadata ke všem úrovním časopisu (periodikum, ročník, číslo, článek) se automaticky stahují odsud a není tedy třeba je opětovně pracně vytvářet. Pokud jsou metadata (název článku, abstrakt, klíčová slova) dostupná v anglickém jazyce, při přepnutí do anglické verze webu se zobrazí v angličtině. Pokud ne, jsou zobrazeny pouze dostupné údaje.
Vyhledávání
V obsahu časopisu je možné vyhledávat jak v metadatech (podle názvu článku, jména autora, klíčových slov), tak v plných textech článků. Vyhledávací rozhraní (viz Obrázek 2) je vytvořeno tak, aby bylo uživatelsky co nejpřívětivější. Jednoduchý vyhledávací formulář (jedno vyhledávací pole) lze snadno rozšířit a vytvořit z něj pokročilý vyhledávací formulář se všemi funkcemi, které jsou standardně k dispozici v nejrůznějších databázích a jiných vyhledávacích systémech. Kromě samotných vyhledávacích polí zahrnuje formulář také možnost vyhledat pouze články publikované ve zvoleném časovém období a také vyhledat pouze recenzované články.
Obrázek 2: Vyhledávací rozhraní Webových stránek pro Open Access časopisy
Další možnost vyhledávání představují rejstříky (viz Obrázek 3). V případě časopisu Knihy a dějiny jsou k dispozici rejstříky autorů, klíčových slov a také seznam rubrik, které jsou v časopisu používány. Podobně jako ostatní údaje se i data pro vytvoření rejstříků stahují ze systému Kramerius. Rozhraní rejstříků je intuitivní a jeho podoba je uživatelům dobře známá z jiných systémů. Při použití vyhledávacího pole v rejstříku se výsledky vyhledávání průběžně mění podle zadaného textu. Ve vyhledávacím poli je také zahrnut našeptávač. Druhou možností je procházení podle abecedy. Po kliknutí na položku v rejstříku se zobrazí všechny články, které se k ní v rámci časopisu vztahují (tj. v případě Obrázku 3 všechny články, které jsou označeny příslušným klíčovým slovem).
Obrázek 3: Rejstřík klíčových slov
Archiv
K plnému textu požadovaného článku se lze dostat pomocí výše popsaného vyhledávacího rozhraní a také prostřednictvím archivu. V archivu jsou na nejvyšší úrovni seřazeny jednotlivé ročníky časopisu, dále v rámci ročníku čísla a v rámci čísla jednotlivé články. Všechna metadata o těchto úrovních (označení ročníku, čísla, názvy článků atd.) se opět automaticky stahují ze systému Kramerius. Tento nástroj lze použít, pokud uživatel nehledá přímo konkrétní článek, ale chce si prohlédnout například starší čísla časopisu. Archiv slouží k procházení, nikoliv k vyhledávání.
Prohlížení plných textů
Plné texty článků jsou prezentovány pomocí prohlížečky PDF souborů (viz Obrázek 4), která kromě samotného prohlížení obsahuje řadu dalších funkcí. K článku lze zobrazit podrobné informace, jako je například abstrakt, identifikátor DOI, rozsah stran a další. Na základě těchto informací je dále možné vygenerovat k článku citaci v několika různých citačních stylech. Další nástroje představují stažení a tisk a samozřejmě sdílení, a to prostřednictvím trvalého odkazu a sociálních sítí Facebook a Google+. Samozřejmou funkcí je také zoom a maximalizace dokumentu na celou stranu. Jednotkou prohlížení, jak je uvedeno výše, je jeden článek, který lze vybrat ze seznamu všech článků v konkrétním čísle.
Obrázek 4: Rozhraní pro prohlížení plných textů ve formátu PDF
Závěr
Knihovna Akademie věd nabízí redakcím odborných časopisů možnost webové prezentace obsahu periodika a informací o něm. Řešení je postaveno na systému Kramerius, odkud se stahují metadata o všech úrovních periodika. Základní jednotkou vyhledávání, prohlížení a všech dalších funkcí je jeden článek. V rámci webu je k dispozici uživatelsky přívětivé vyhledávání, rejstříky autorů a klíčových slov a také archiv starších ročníků. Výraznou součástí je samozřejmě rozhraní pro prohlížení plných textů ve formátu PDF, které nabízí celou řadu funkcí. Výše představené řešení bude poprvé aplikováno na časopis Knihy a dějiny, který vydává KNAV.