Knihovna AV ČR se profiluje jako „univerzální vědecká knihovna“, jejíž fond „je zaměřen na dokumenty obsahující vědecké informace, výběrově populárně naučné, encyklopedické a biografické a na vědeckou publikační činnost zaměstnanců AV ČR.“ Tomu odpovídá i profilace fondu, ačkoli KNAV ve svých sbírkách shromažďuje i mnohé beletristické dokumenty, a to díky dřívějšímu (1963–1995) právu na povinné svazky, tak i díky průběžnému a dlouhodobému získávání edičních řad domovského vydavatelství Academia a výběrové ediční řady České knižnice z nakladatelství Host. Ve fondu KNAV se proto nachází množství beletristických dokumentů, které byly před založením fondu klasiků umístěny převážně v externím depozitáři Jenštějn. V souvislosti s uvolněným prostorem v zadní části studovny za karyatidami Hospodárnosti a Spořivosti po přesunutí fondu periodik v roce 2019 vystala v Oddělení pro správu studovny a v Oddělení výpůjčních a referenčních služeb otázka, jak využít uvolněné místo v policích po obvodu nové studovny.
Úvahu o založení specializovaného beletristického fondu podnítil částečně i čtenářský zájem o beletrii ve složitém období pandemie COVID-19. Zájem uživatelů o beletrii nepochybně zvýšil i portál knihovny.cz, který uživatelům slouží jako centrální agregátor katalogů jednotlivých knihoven a v této podobě čtenářům umožňuje snadno vyhledávat konkrétní dokument v různých institucích.
Samotná příprava pak probíhala v druhé polovině roku 2021 a v první polovině roku 2022. Na začátku června 2022 došlo k rozšíření halového fondu o fond klasiků. Výběr prózy, poezie a dramatu nabízí klasickou literaturu v tom nejširším smyslu – od antiky přes středověk, klasickou literaturu 18. a 19. století až k moderní literatuře 20. století. K 31. 3. 2024 nabízí výběrový fond krásné literatury zájemcům 1040 svazků shromážděných a přehledně seřazených na jednom místě.
Před samotným umístěním knih do regálů nás ale čekala dlouhá cesta. Přípravě fondu klasiků předcházely kromě samotného výběru vhodných knih pro zařazení do fondu i mnohé další činnosti. V první řadě jsme každou knihu museli fyzicky prohlédnout a zhodnotit její stav. Následovaly opravy poškozených knižních vazeb a obálek v Reprografickém a knihařském centru KNAV, kde bylo opraveno více než 40 beletristických titulů. Následně jsme se věnovali pečlivé kontrole všech svazků a vygumovali jsme vpisky z více než 160 titulů.
Vzhledem ke značně širokému časovému rozpětí získání beletristických dokumentů bylo třeba zkontrolovat a případně sjednotit různé katalogizační standardy. Před umístěním fondu do studovny jsme museli každý titul vybavit RFID štítkem a celý fond klasiků je k dispozici čtenářům k absenční výpůjčce pomocí samoobslužného výpůjčního zařízení.
Po důkladném zvážení jsme přistoupili k vizuálnímu zvýraznění držitelů Nobelovy ceny za literaturu. K tomuto vyznačení jsme přistoupili po dlouhé úvaze, s vědomím toho, že Nobelova cena za literaturu bývá kritizována z nejrůznějších důvodů, ať již kvůli přílišné evropocentrické orientaci, přílišnému důrazu na skandinávskou literaturu, neopodstatněným, resp. ne-literárním kritériím při zvolení vítěze apod. K vyznačení nobelistů jsme se rozhodli i proto, že přes veškerou kritiku z odborných kruhů je Nobelova cena u nejširší veřejnosti zapsána jako nepochybně nejznámější literární ocenění. Lze však předpokládat, že může vzbudit další zájem o krásnou literaturu i u čtenářů, kteří přišli do KNAV za účelem studia odborné literatury, případně z jiných důvodů. Dalším kritériem pro naše rozhodnutí byl fakt, že mnoho držitelů Nobelovy ceny není příliš známo a snadná dostupnost jejich titulů ve studovně může čtenáře upozornit na jejich dílo. Od začátku června 2022 bylo k 31. 3. 2024 z fondu klasiků vypůjčeno 262 různých titulů a celkově jsme zaznamenali 597 výpůjček.
Věříme, že fond klasiků uspokojí náročné čtenáře beletrie, poslouží středoškolským studentům pro přípravu na maturitní zkoušky, ale zaujme i ostatní čtenáře, kteří do KNAV zamířili za jiným účelem, než je četba beletrie.