Zavřeno. Otevírá se v Úterý v 09:00

Aktuality » Zpravodaj » Závěr projektu EODOPEN

Závěr projektu EODOPEN

Na podzim letošního roku končí společný projekt 15 partnerských organizací z 11 evropských zemí nazvaný EODOPEN – eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens. Knihovna Akademie věd ČR je jednou ze tří organizací z České republiky, které se projektu účastní, spolu s Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Vědeckou knihovnou v Olomouci. Projekt, jehož hlavním koordinátorem je Univerzita v Innsbrucku, byl podpořen z evropského dotačního programu Creative Europe Culture a jeho realizace započala v roce 2019. 

EODOPEN navázal na dlouhotrvající projekt EOD ‒ eBooks-On-Demand, v rámci kterého nabízí rozsáhlá síť knihoven digitalizaci monografií vydaných v letech 1500‒1900 na vyžádání uživatele. Cílem EODOPEN bylo oproti tomu zaměřit se na publikace z 20. a 21. století, které zatím buď nebyly digitalizovány vůbec, nebo je vzhledem ke složité situaci v oblasti autorských práv nebylo možné uživatelům digitálních knihoven jednoduše nabídnout. Společně se všechny zapojené organizace zavázaly zdigitalizovat 15 000 takových publikací a zpřístupnit tak dosud skryté dokumenty a znalosti nejen na národní, ale i celoevropské úrovni.

Sbírka dokumentů v Digitální knihovně AV ČR

Hlavním cílem projektu nebylo pouze digitalizovat stanovené množství dokumentů, ale vybrat taková díla, která budou pro uživatele relevantní, užitečná a zajímavá. Výběr proto probíhal na základě interakce s uživatelskými komunitami na národní i regionální úrovni a na doporučení odborníků.

Stěžejní aktivitou celého projektu tak bylo vyhledávání a vytipování děl nebo celých sbírek vhodných pro volné zpřístupnění. Speciálně tak byla u děl z období 20. století do knihovního katalogu KNAV implementována funkce, jež uživatelům umožňuje navrhnout díla k digitalizaci jedním kliknutím a zcela bezplatně. Pracovníci Oddělení pro digitální knihovnu a Digitalizačního centra následně ověřili, zda jsou navrhovaná díla vhodná pro digitalizaci, a v případě splnění kritérií je zařadili do prioritního zpracování. V průběhu trvání projektu bylo díky aktivní účasti čtenářů navrženo přes 100 děl. Další dokumenty vhodné k digitalizaci vyhledávali samotní pracovníci knihovny. 

Všechny dokumenty digitalizované v rámci EODOPEN jsou čtenářům dostupné ve virtuální sbírce v Digitální knihovně AV ČR, a to zcela volně bez jakýchkoliv omezení. V současné době je ve sbírce přes 1000 monografických svazků, z nichž většina byla vydána v prvních třiceti letech 20. století, avšak sbírka pokrývá období od roku 1900 do roku 2016. Tematicky jsou věnovány nejčastěji české historii, literatuře a kultuře, ale jsou zde obsaženy například i publikace zabývající se atomovou fyzikou nebo vznikem krematorií v českých zemích

Z hlediska autorského zákona se dokumenty řadí do třech kategorií. Většina jsou díla, jejichž autorská práva již vypršela – tedy autoři díla, včetně překladatelů, ilustrátorů a autorů úvodu, doslovu nebo komentářů, jsou po smrti více než 70 let a od vydání díla uplynulo více než 50 let. 

Jako jediná knihovna v České republice jsme ale také zpřístupnili v rámci projektu EODOPEN tzv. osiřelá díla. Jedná se o díla, u kterých není znám jejich autor nebo ho není možné dohledat, ale stále u něj mohou trvat majetková autorská práva. Současná legislativa umožňuje po přesně definovaných detailních pokusech o nalezení autora nahlásit takové dílo do evropské databáze osiřelých děl a po jeho schválení jej volně zpřístupnit. Uživatelé si tak mohou takové dokumenty volně prohlížet, ale také stahovat, a to bez omezení, která přináší například zpřístupnění tzv. Děl nedostupných na trhu. 

Projektová sbírka obsahuje také dokumenty vydané po roce 2000. Jedná se zejména o odborné publikace vydané přímo pracovišti AV ČR nebo ve spolupráci s nimi, s jejichž autory a vydavateli byly cíleně uzavřeny licenční smlouvy umožňující toto zpřístupnění. 

Další aktivity a pracovní skupiny

Hlavním cílem projektu byla samotná digitalizace, ale současně byla pozornost věnována i dalším související aktivitám. Bylo zřízeno sedm pracovních skupin, které se pravidelně setkávaly a spolupracovaly na různých aspektech projektu.

Pracovní skupina zaměřená na komunikaci měla na starosti propagaci digitalizovaného obsahu. Zabývala se šířením informací o výsledcích projektu prostřednictvím tradičních i digitálních médií a organizací workshopů na místní, regionální i národní úrovni.

Další skupina, která se zabývala otázkami autorského práva, vyvinula osvědčené postupy pro řešení práv k digitalizovaným dílům. Tyto postupy byly komunikovány odborné komunitě jak na regionální úrovni, tak na mezinárodních workshopech. KNAV takto spolu s MZK a VKOL představila výstupy projektu EODOPEN v rámci Semináře k digitalizaci (nejen) pro krajské knihovny v Brně v září 2023 a únoru 2024. Vznikl také prototyp nástroje, který knihovníkům usnadňuje rozhodování o tom, jak mohou být digitalizovaná díla zpřístupněna veřejnosti.

Foto - Seminář k digitalizaci (nejen) pro krajské knihovny XIII
Seminář k digitalizaci (nejen) pro krajské knihovny XIII

vláštní pozornost si zaslouží práce skupiny zabývající se hodnocením formátů digitalizovaných materiálů s přihlédnutím k potřebám uživatelů se specifickými požadavky. Tato iniciativa vedla k významným výstupům, které pomáhají zlepšit přístupnost digitalizovaných dokumentů z jednotlivých partnerských organizací pro všechny uživatele.

Společný portál

Pracovní skupina vedená MZK vytvořila společný portál, který slouží k nadnárodnímu sdílení obsahu. Na tomto portálu jsou postupně zpřístupňovány digitalizované dokumenty od všech partnerů projektu. Při jeho tvorbě byl kladen důraz na dodržování standardů pro digitální obsah (například IIIF Image API nebo IIIF Presentation API) a rovněž na alternativní formáty, které usnadňují čtení dokumentů na mobilních zařízeních a jsou přístupné pro uživatele se zrakovým postižením. 

Díky tomu, že portál EODOPEN využívá systém Kramerius, jehož vývoj koordinuje KNAV, se vylepšení provedená v rámci projektu EODOPEN projevila i v Digitální knihovně AV ČR, Národní digitální knihovně a České digitální knihovně (agregátoru českých digitálních knihoven). Zlepšena byla webová přístupnost, upraveno barevné schéma, kontrasty a velikost písma pro lepší čitelnost. Nově jsou využívány sémantické elementy, které usnadňují práci s asistenčními technologiemi, jež jsou nepostradatelné pro slabozraké a nevidomé uživatele.

Navíc společný portál nyní zahrnuje funkce umělé inteligence, které zlepšují přístupnost a umožňují čtení publikací v různých jazycích. Tyto funkce umožňují překládat text stránky, generovat krátké shrnutí nebo předčítat text nahlas. Tyto možnosti jsou již dostupné po přihlášení na společném portálu a postupně budou integrovány také do českých digitálních knihoven.

Ukázka českého shrnutí německy psané publikace
Shopping Basket