Omezení provozu
Upozorňujeme, že knihařské centrum je uzavřené. Otevřeno bude opět 25. dubna 2024. Reprografické služby jsou stále v provozu. Děkujeme za pochopení.
Srdečně Vás zveme na 4. ročník vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR a na program, který si pro Vás připravila Knihovna Akademie věd ČR.
Foto: Jan Tiche
Návštěvníky na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech čeká bohatý program a rekordní množství expozic s originálním programem a soutěžemi.
27.9.2024
Upozorňujeme, že knihařské centrum je uzavřené. Otevřeno bude opět 25. dubna 2024. Reprografické služby jsou stále v provozu. Děkujeme za pochopení.
Rádi bychom Vás upozornili na plánované omezení našich služeb ve středu 10. dubna 2024. Vzhledem k přerušení dodávky elektrické energie bude knihovna v dopoledních hodinách uzavřena a k obnovení provozu dojde až ve 13 hodin. Pravděpodobně bude nutné dočasně pozastavit i provoz některých systémů provozovaných Knihovnou AV ČR. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné komplikace.
Nahlédněte do klidného prostředí naší studovny prostřednictvím virtuální prohlídky. Zde se můžete seznámit s místem, kde se snoubí tradice a věda, a objevit inspiraci pro vlastní studium nebo práci. Pokud vás zaujme atmosféra našeho prostoru, neváhejte nás navštívit osobně a využít možnosti, které studovna nabízí.
Koordinujeme sběr dat, zajišťujeme úpravy, vývoj a podporu systému ASEP. Základem systému ASEP je databáze obsahující bibliografické záznamy o vědeckých výstupech, plné texty publikačních výstupů a datové záznamy.
Poskytujeme podporu v oblasti Open Science, přičemž se zaměřujeme na oblasti otevřeného přístupu k výsledkům (Open Access) a otevřeného přístupu k výzkumným datům (Open/FAIR data).
Knihovědné oddělení sestavuje Bibliografii cizojazyčných bohemikálních tisků do roku 1800 (BCBT), spravuje historický fond, vydává časopis Knihy a dějiny a odborně se věnuje různým tématům z dějin knižní kultury.
Digitalizační centrum se zaměřuje zejména na zpracování časopisů a monografií vydávaných v působnosti Akademie věd ČR. Naskenované dokumenty jsou následně přístupné v Digitální knihovně AV ČR.
Digitální knihovna AV ČR obsahuje digitalizovaná periodika a monografie z produkce ústavů Akademie věd ČR a jejich předchůdců. Tyto dokumenty jsou převážně výsledkem digitalizace v našem Digitalizačním centru.
Přinášíme Vám výběr knižních novinek. Naleznete je ve studovně, kde si je můžete prohlédnout a vypůjčit. Všechny nové přírůstky jsou rovněž k nalezení v katalogu.
Jakub Drápal a kol.
2024
Kniha zkoumá, proč je podmíněný trest odnětí svobody, navzdory kritice a obavám z nespravedlnosti, tak často využívaným nástrojem soudů. Autorský tým pod vedením Jakuba Drápala přináší nový pohled na problematiku a klade důraz na potřebu reformy současné právní úpravy. Publikace rozebírá historický vývoj podmíněného trestu a zasazuje jej do kontextu kriminologických teorií i právní praxe, přičemž čerpá z rozhovorů s třiceti soudkyněmi a soudci. Díky detailní analýze ukazuje, jak rozdílné může být rozhodování soudů v praxi oproti teoretickým principům, což vede k řadě paradoxů. Kniha propojuje pohledy práva a kriminologie a nabízí návrhy, jak problematiku podmíněných trestů upravit, aby lépe plnila svůj účel ve spravedlivém systému.
…DRÁPAL, Jakub. Podmíněný trest odnětí svobody: převládající, nepopsaný, nepřiměřený. Právní monografie. Praha: Wolters Kluwer, 2024. ISBN 978-80-286-0018-1.
Kniha Podstata všeho australské fyzičky Suzie Sheehyové vypráví o fyzikálních experimentech, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj vědy a technologií 20. století. Od náhodného objevu rentgenového záření či závodu, kdo jako první rozštěpí atom, přes zavedení standardního modelu elementárních částic a interakcí až k dosavadnímu vrcholu: Velkému hadronovému urychlovači, 27 kilometrů dlouhému kruhovému tunelu, v němž obíhají protony až 11 000krát za sekundu. Sheehyová velmi poutavě líčí, jak se fyzika doopravdy “dělá”. Nejen teoreticky u tabule, ale také s pomocí vlastnoručně foukaného skla, horkovzdušných balonů nebo podzemních detektorů o velikosti katedrály. Příběh dvanácti klíčových experimentů čtenářům objasní, že základní výzkum vedl ke zrodu řady vynálezů, které jsou pro nás dnes nepostradatelné, jako je bezdrátová komunikace, rádio, televize, chytré telefony, internet, mikrovlnka nebo diagnostické zobrazovací metody a radioterapie.
…SHEEHY, Suzie. Podstata všeho: dvanáct experimentů, které změnily svět. Přeložil Tomáš NOSEK. Aliter. Praha: Dokořán, 2025. ISBN 978-80-7675-182-8
Kniha Myslet média, jíž se Herzogenrath poprvé představuje českému publiku, je výborem z kratších textů (kapitol a článků), upravených pro české vydání a opatřených originálním doslovem Tomáše Dvořáka a Martina Charváta. Východiskem většiny textů je filozofie Gillese Deleuze a současná německá filozofie médií, studie jsou však zároveň detailními analýzami konkrétních uměleckých děl, postupů a žánrů.
…HERZOGENRATH, Bernd. Myslet média. Přeložil Jan PETŘÍČEK. [Praha]: Akademie múzických umění v Praze v Nakladatelství AMU, 2024. ISBN 978-80-7331-656-3.
Předkládaná monografie Filosofie autenticity. Být sám sebou je rozdělena do dvou částí. Část první je zaměřena na ontickou stránku lidské bytosti. Předmětem je tudíž zdraví coby východisko dalšího bádání. Druhý díl se pak soustředí na štěstí – místo štěstí je ale daleko vhodnější uvažovat o smyslu; smysl má ovšem již ontologickou povahu, přičemž pochopení člověka nemůže tento přístup obejít. Nástrojem zkoumání je přitom výhradně reflexe, která je povýtce nepředmětná: předmět zkoumání při ní musí být totiž vždycky provázen též ponětím o sobě samém. Cestu k tomu dláždí zvláštní a ryze lidská schopnost myslet a myšlení spočívá ve schopnosti tázat se. Jen díky důslednému tázání lze totiž dospět k nalezení vlastního já a zcela originálního smyslu života.
…PAYNE, Jan. Filosofie autenticity: být sám sebou. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2024. ISBN 978-80-246-5892-6.
Vyjednávání je důležitou součástí našeho pracovního i soukromého života. Kniha „Cesta k dohodě – vyjednávání, hra života“ si klade za cíl usnadnit čtenářům cestu k dobré dohodě. Vyjednávání je hra, při níž nezáleží pouze na tom, jak byly karty rozdány. Velice záleží na tom, jak s nimi zahrajeme. Kniha je laskavým, dobře informovaným, zkušeným a zábavným průvodcem procesem vyjednávání. Pozornost je věnována také přesvědčování jako důležité součásti vyjednávání. Čtenáři se mohou těšit na osvědčenou strategii pro výběr a prezentaci těch nejsilnějších argumentů i na nejnovější psychologické poznatky v oblasti přesvědčování. Naučí se také, jak překonat „minové pole argumentů“. Nechybí návod na to, jak při vyjednávání zvládat vlastní emoce a jak pracovat s emocemi druhé strany. Stejně tak postup pro zvládání dynamiky týmových jednání. Lidé se při vyjednávání nechovají vždy stoprocentně racionálně, a tak se čtenáři seznámí i s pastmi iracionality, jež na nás při vytváření dohody číhají. Inspirativní jsou „zlatá pravidla“ vyjednávání výrazných osobností byznysu, akademické sféry, diplomacie, policie. A na závěr, příběh, jenž uvádí negociační principy v život. To všechno poutavou, čtivou formou a mnoha názornými příklady a případovými studiemi ze světa podnikání, diplomacie i historie. K tomu praktické nástroje, checklisty, odkazy na knižní i audiovizuální zdroje.
…
NÁLEVKA, Vladimír. Cesta k dohodě: vyjednávání – hra života. 2. rozšířené vydání. Praha: Interquality, 2024. ISBN 978-80-905414-5-0
Gesta jsou přirozenou součástí lidské komunikace, ale většina lidí je málokdy vnímá a dostatečně jim rozumí. Susan Goldin-Meadow nás ve své knize bere na fascinující výpravu do světa gestikulace a jejího významu pro mezilidskou komunikaci a duševní život. Na základě dlouholetého výzkumu nám autorka čtivým a přístupným způsobem nabízí odpovědi na otázky, proč používáme při mluvení ruce, jak mohou gesta pozitivně i negativně ovlivňovat naše myšlení i jak nám můžou pomáhat v učení.
…GOLDIN-MEADOW, Susan. Jak myslíme rukama: překvapivé vědecké poznatky o tom, jak gestikulací vyjadřujeme myšlenky. Přeložil Eugenie RINNOVÁ. Praha: Stanislav Juhaňák – Triton, 2025. ISBN 978-80-7684-316-5.
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Prohlášení o přístupnosti
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu