O knihovně » Archiv zpravodaje (články)
Kdybychom bývaly věděly… Ohlédnutí za Knihovědnými detektivy (Markéta Kučerová, Helena Žáčková)
Elektronické informační zdroje v Knihovně AV ČR v roce 2023 (Iva Burešová, Tereza Melichová, Jakub Skoček)
Knihovna AV ČR v programech Ministerstva kultury NAKI, NAKI II a NAKI III (Ivana Laiblová Kadlecová, Magdaléna Vecková, Lenka Veselá)
Autorský zákon ve službách knihoven (Tomáš Jandera)
Osobnosti Základní knihovny ČSAV (Knihovny AV ČR) (Veronika Vitouchová)
70 let činnosti KNAV podle několika svědectví archivních pramenů (Anežka Baďurová)
Identifikátor výzkumných organizací ROR (Kateřina Janderová)
Ohlédnutí za IluStory (Markéta Kučerová, Tereza Melichová)
Zajímavé osobnosti Městské knihovny v Praze (Veronika Vitouchová)
Rozhovor s RNDr. Tomášem Řehákem (Ivana Laiblová Kadlecová)
K podpisu smlouvy o další etapě vývoje portálu Česká digitální knihovna (Luděk Čertík)
Rozhovor s PhDr. Hanou Landovou, Ph.D. (Ivana Laiblová Kadlecová)
Rozvoj datového repozitáře AV ČR a podpora Open Science v AV ČR (Martin Lhoták)
STOP predátorským praktikám (Tereza Šímová)
K semináři pro knihovny a SVI ústavů AV ČR (Ivana Laiblová Kadlecová)
Elektronické informační zdroje v Knihovně AV ČR v roce 2022 (Iva Burešová, Tereza Melichová, Jakub Skoček)
Digitální knihovna AV ČR a systém Kramerius (Filip Kersch)
Vincenz Priessnitz (Vitouchová, Veronika)
Rozhovor s Mgr. Tomášem Foltýnem, generálním ředitelem Národní knihovny ČR ( Ivana Laiblová Kadlecová)
Osobnosti Národní knihovny (Veronika Vitouchová)
Analýza vytvořených výstav v českém open source nástroji INDIHU Exhibition – recenzovaný článek (Jaroslav Nedavaška, Karolína Nečadová, Nina Wančová)
Identifikace vědeckých pracovníků a ORCID jako univerzální autorský identifikátor (Petra Bártková)
E-Ilustrace – nový projekt Knihovědného oddělení KNAV (Vojtěch Šícha)
Seminář pro pracovníky knihoven a SVI ústavů AV ČR (Tereza Melichová)
Díla nedostupná na trhu v Digitální knihovně Akademie věd České republiky (Markéta Herudková)
Když se chce, tak to většinou jde – ohlédnutí za vědecko-popularizačními aktivitami Knihovny AV ČR (Marina Krahulcová)
Rozhovor s prof. Helenou Illnerovou (Ivana Laiblová Kadlecová
Místo Knihovědného oddělení v procesu digitalizace rukopisů a starých tisk (Helena Žáčková, Vendula Vráblíková)
K hodnocení odborné činnosti KNAV jako výzkumně-infrastrukturního pracoviště AV ČR za období 2015–2019 (Ivana Laiblová Kadlecová)
Hodnocení AV ČR 2015–2019 očima scientometrie (David Jiří Šlosar)
Elektronické informační zdroje v Knihovně AV ČR v roce 2021 (Iva Burešová, Tereza Melichová, Jakub Skoček)
Legální aspekty pořádání kulturních akcí (Tereza Melichová)
Výpůjční služby KNAV v době koronakrize (Michaela Kostolná)
Vstupte již dnes do světa starší české knižní kultury – ohlédnutí za projektem Knihověda.cz (Vojtěch Šícha)
Josef Charvát (Kateřina Weissová, Veronika Vitouchová)
Zpřístupnění plných textů digitalizovaných knih a periodik prostřednictvím Národní digitální knihovny – recenzovaný článek (Vít Richter)
Rozhovor s archeologem (Ivana Laiblová Kadlecová)
František Běhounek (Veronika Vitouchová)
BOOKPORT – nová databáze e-knih v KNAV (Tereza Melichová)
Nabídková povinnost (Kateřina Weissová)
Sjednocení DPH u elektronických i tištěných publikací (Magdaléna Vecková)
24th Nordic Workshop on Bibliometrics and Research Policy (David Jiří Šlosar)
20 ročníků konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě (Markéta Tůmová)
Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i. Accessibility Statement
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný pro každého, a proto se zavazujeme poskytovat webovou stránku, která je přístupná co nejširšímu publiku bez ohledu na okolnosti a schopnosti.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat pokyny pro přístupnost webového obsahu (WCAG 2.1) na úrovni AA, které stanovila organizace World Wide Web Consortium (W3C). Tyto pokyny vysvětlují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s různými typy postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit, že webová stránka je přístupná všem lidem: nevidomým, lidem s motorickým postižením, osobám se zrakovými nebo kognitivními poruchami a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, které mají za cíl zajistit její co nejvyšší přístupnost. Používáme rozhraní pro přístupnost, které umožňuje osobám s konkrétními postiženími přizpůsobit uživatelské rozhraní webu (UI) a design podle jejich potřeb.
Kromě toho web využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň přístupnosti. Tato aplikace upravuje HTML kódy webu, přizpůsobuje jeho funkčnost a chování pro čtečky obrazovky používané nevidomými uživateli a pro klávesové funkce používané lidmi s motorickým postižením.
Pokud jste našli chybu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se s námi spojíte prostřednictvím tohoto e-mailu:
Naše webová stránka využívá ARIA atributy (Accessible Rich Internet Applications) spolu s různými behaviorálními změnami, aby zajistila, že nevidomí uživatelé používající čtečky obrazovky mohou web číst, rozumět mu a užívat si jeho funkce. Jakmile uživatel s čtečkou obrazovky vstoupí na váš web, okamžitě obdrží výzvu k aktivaci režimu pro čtečku obrazovky, aby mohl efektivně procházet a používat váš web. Zde je několik nejdůležitějších požadavků čteček obrazovky, které náš web splňuje, spolu s ukázkami kódu:
Optimalizace pro čtečky obrazovky: běží proces na pozadí, který se učí komponenty webu odshora dolů, aby bylo zajištěno neustálé dodržování pravidel i při aktualizacích webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data prostřednictvím ARIA atributů. Například poskytujeme přesné popisky formulářů, popisy ikon (ikony sociálních sítí, vyhledávání, košík atd.), pokyny pro validaci formulářů, role prvků, jako jsou tlačítka, menu, modální dialogy (vyskakovací okna) a další. Dále proces na pozadí skenuje všechny obrázky na webu a poskytuje přesný a smysluplný popis na základě rozpoznávání objektů jako ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Kromě toho dokáže pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání znaků) extrahovat texty vložené do obrázku. Pro aktivaci úprav pro čtečku obrazovky kdykoliv, stačí uživatelům stisknout kombinaci kláves Alt+1. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o aktivaci režimu čtečky obrazovky při vstupu na web.
Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi populárními čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webu a přidává různé chování pomocí JavaScriptu, aby byl web ovladatelný pomocí klávesnice. To zahrnuje možnost navigace po webu pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládání rozbalovacích menu pomocí šipek, jejich zavírání klávesou Esc, spouštění tlačítek a odkazů klávesou Enter, navigaci mezi radiobuttony a checkboxy pomocí šipek a jejich vyplnění pomocí klávesy Space nebo Enter. Kromě toho uživatelé klávesnice naleznou rychlou navigaci a menu pro přeskočení obsahu, dostupné kdykoliv po stisknutí Alt+1 nebo jako první prvek na webu při navigaci pomocí klávesnice. Proces na pozadí také zajišťuje zaměření klávesnice na vyskakovací okna ihned po jejich zobrazení a brání tomu, aby se fokus posunul mimo něj.
Uživatelé mohou také používat zkratky, jako jsou „M“ (menu), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika), k rychlému skoku na konkrétní prvky.
Usilujeme o to, abychom podporovali co nejširší škálu prohlížečů a asistivních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje s co nejmenším počtem omezení. Proto jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli podporovat všechny hlavní systémy, které zahrnují více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky).
Přestože se maximálně snažíme, aby si každý mohl web přizpůsobit podle svých potřeb, mohou stále existovat stránky nebo sekce, které nejsou zcela přístupné, jsou v procesu zpřístupňování nebo postrádají vhodné technologické řešení, aby byly přístupné. Neustále ale zlepšujeme naši přístupnost, přidáváme, aktualizujeme a zlepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše s cílem dosáhnout optimální úrovně přístupnosti v souladu s technologickým pokrokem. Pro jakoukoliv pomoc nás prosím kontaktujte na e-mailu